Dofinansowanie fotowoltaiki to nawet 19 tys. zł rocznie! Czysta energia także dla mieszkańców bloków

1 lutego 2023 ruszył prosument lokatorski. Jest to nowy program dofinansowania do fotowoltaiki, z którego mogą skorzystać mieszkańcy budynków wielorodzinnych, co odróżnia go od programu "Mój Prąd". Na czym dokładnie polega prosument lokatorski 2023 i ile można dzięki niemu zyskać? Wyjaśniamy.

Rząd ogłosił wprowadzenie prosumenta lokatorskiego w grudniu ubiegłego roku, natomiast wnioski są przyjmowane od 1 lutego 2023. Program ten jest skierowany do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a otrzymany w jego ramach grant OZE ma się przyczynić do rozwoju fotowoltaiki w Polsce.

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Prosument lokatorski: co to jest? Dofinansowanie do fotowoltaiki dla mieszkańców bloków

Z prosumenta lokatorskiego skorzystać mogą właściciele i zarządcy budynków wielorodzinnych. Jak dowiadujemy się w przytoczonym powyżej komunikacie, dofinansowanie może być przeznaczone na:

  • zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii;
  • modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25%,
  • instalacje wspomagające (magazyny energii, pompy ciepła itp.).

Ponadto prosument lokatorski wprowadza zmianę zasad rozliczania nadwyżek energii, co ma umożliwić zwrot całej wartości przekazanej do sieci energii elektrycznej.

Prosument lokatorski 2023. Ile można zyskać i jak dostać dofinansowanie?

Podczas ogłoszenia wprowadzenia programu, przedstawione zostały również przykładowe wyliczenia resortu dotyczące budynku z 64 mieszkaniami. Zakładając, że zostanie zamontowana w nim instalacja fotowoltaiczna, która produkuje do 30 MWh na rok, pokryje to zużycie prądu w częściach wspólnych i da zyski budynkowi około rzędu 19 600 zł rocznie. To z kolei przełoży się na oszczędności dla każdego mieszkańca tego bloku w wysokości około 300 zł w skali roku. Co więcej, inwestycja powinna zwrócić się po upływie około 5 lat.

Wnioski o dofinansowanie w ramach programu należy składać do Banku Gospodarstwa Krajowego w terminie do 30 czerwca 2026. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie banku, do wniosku należy dołączyć dokumentację projektową instalacji, a także dokumenty potwierdzające umocowanie osób podpisujących wniosek do reprezentowania inwestora oraz wzór podpisów złożonych na wniosku. Warto wspomnieć, że program cieszy się sporym zainteresowaniem. Wojciech Trzpil z zespołu komunikacyjnego BGK poinformował w rozmowie z portalem TerazŚrodowisko.pl, że przez pierwszy miesiąc do banku wpłynęło ponad 260 wniosków.

Więcej o: