Bojler zużywa za dużo prądu? To przez popularny błąd! Unikaj go, a zaoszczędzisz pieniądze

Bojler jest jednym z najbardziej energochłonnych sprzętów w mieszkaniu. W wielu gospodarstwach nadal wykorzystuje się go do podgrzewania wody, dlatego warto wiedzieć, jak to robić, by zaoszczędzić prąd i pieniądze. Wyjaśniamy, jak zaoszczędzić na rachunkach.

W wielu domach woda jest podgrzewana przez bojler. Niestety to jeden z najbardziej energochłonnych sprzętów, jakie można zainstalować w mieszkaniu. Źle ustawiony bojler nie sprzyja ani środowisku, ani naszemu portfelowi. Z tego powodu warto wiedzieć, jak prawidłowo z niego korzystać, by zaoszczędzić pieniądze. Dowiedz się, dlaczego bojler zużywa za dużo prądu i jak to zmienić.

Zobacz wideo Jak możemy zaoszczędzić prąd podczas pracy zdalnej?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych treści przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile prądu zużywa bojler? Wszystko zależy od pojemności

Bojler składa się ze zbiornika i grzałki. Służy do podgrzewania wody, z której korzystamy w domu na co dzień. Odkręcając kurek z ciepłą wodą, jej ilość zmniejsza się w bojlerze. Ten brak zostaje automatycznie uzupełniony i podgrzany. Ilość zużywanej energii zależy od kilku czynników, przede wszystkim od wielkości zbiornika. Im mniejszy bojler, tym słabsza grzałka, ponieważ podgrzewa się mniejsza ilość wody. Przykładowo zbiornik o pojemności 50 litrów zużywa około 6 kilowatogodzin dziennie, natomiast bardziej pojemny bojler na 100 l zużyje 10 kWh. Podstawowym błędem przy korzystaniu z takiego sprzętu jest źle dobrana pojemność. Warto pamiętać, że pojemnik 100 l będzie nadawał się do domu czteroosobowej rodziny, natomiast dla dwóch domowników wystarczy 60 l.

Najniższa krajowa 2023. Ile zarobią Polacy? W ciągu tego roku wynagrodzenie wzrośnie aż dwa razy Najniższa krajowa 2023. Minimalne wynagrodzenie wzrośnie dwukrotnie

Jak zmniejszyć zużycie energii w bojlerze? Zwróć uwagę na temperaturę

Kolejnym błędem przy korzystaniu z bojlera jest zły sposób użytkowania. Wiele osób ustawia temperaturę na maksymalną myśląc, że w ten sposób woda pozostanie ciepła przez dłuższy czas. Jest wręcz przeciwnie. Im wyższa temperatura, tym szybciej woda będzie stygła, co oznacza, że bojler zużyje więcej energii, aby ponownie ją zagrzać. Na jaką temperaturę należy zatem ustawić bojler? Najlepiej na około 40 stopni Celsjusza. Przy zakupie sprzętu warto również wziąć pod uwagę bojler wyposażony w termostat, który będzie podgrzewał wodę regularnie co pewien czas, tym samym zużywając mniej energii. Najlepiej wybrać także bojler o wysokiej klasie energooszczędności.

Więcej o: