Pluskwy łóżkowe w domu. Jak je znaleźć i jak się ich pozbyć? Te czynności błyskawicznie je wytępią

Pluskwy łóżkowe to ogromny problem. Mogą poważnie zagrażać zdrowiu, a ich zlokalizowanie w domu to nie lada wyczyn. Jeśli uda ci się dostrzec pluskwy, należy zacząć jak najszybciej działać, gdyż rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Jak sprawdzić, czy masz pluskwy w domu i jak się ich pozbyć?

Pluskwy domowe to niewielkie owady żywiące się krwią ludzką. Zazwyczaj atakują w nocy, a ich ugryzienia przypominają ugryzienia komarów. Z daleka potrafią wyczuć żywiciela, przyciąga je zapach krwi, jak i temperatura ciała. Swoim wyglądem przypomina pestkę z trzema parami odnóży. Kolor mają czerwono-brązowy. Jak rozpoznać obecność pluskiew w domu? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Jak się pozbyć moli spożywczych? Są na to domowe sposoby

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak rozpoznać pluskwy? Te cechy są charakterystyczne

Rozpoznanie ich obecności może być wyzwaniem, gdyż żerują one w nocy. Uwielbiają zakamarki, więc można je też znaleźć na przykład pod łóżkiem lub za listwami podłogowymi czy też w szczelinach ścian, w łączeniach łóżek. Co jeszcze je wyróżnia? Objawami ich obecności są: 

  • Ugryzienia na ciele -  Pozostawiają na ciele czerwone punkciki, najczęściej układające się w linię prostą albo w trójkąt.
  • Wylinki larw - pluskwy przechodzą w ciągu życia przez kilka stadiów rozwojowych, zrzucając okrywające ich ciało osłonki. Przypominają zanieczyszczony naskórek, niewielkie ślady, które znajdują się najczęściej w pobliżu gniazda.
  • Zapach -  jest to możliwe dopiero wtedy, gdy rozwinie się cała kolonia. Zapach pluskiew posiada charakterystyczną, słodkawą nutę. Powstaje w wyniku wzajemnego wabienia się przez owady.
  • Odchody - Najwięcej odchodów można znaleźć w pobliżu ich gniazd, ale również dojrzymy je na materacach, pościeli i ścianach, gdyż dorosłe osobniki produkują je w dużych ilościach. Plamki mogą być czarne, ciemnoczerwone lub brązowe.

Jak wytępić pluskwy domowymi sposobami? Spryskaj tym łóżko! 

Możemy spróbować pozbyć się pluskiew na własną rękę. Przede wszystkim należy zacząć od wyprania pościeli, narzut na materac i koce w wysokiej temperaturze, minimum 50 stopni - gdyż dopiero taka temperatura zabija te owady. Warto użyć odkurzacza piorącego, który zdezynfekuje i pozabija wszystkie pluskwy pod wysoką temperaturą. Należy również zadbać o dokładne odkurzenie i wyczyszczenie całego domu. W szczególności zadbać o miejsca trudno dostępne. Dodatkowo można użyć olejków eterycznych, które wystarczy rozpylić np. na materac, lub w miejsce występowania insektów. Szczególnie lawenda i mięta działa na nie drażniąco. Co kilka miesięcy warto również spryskać materac spirytusem.

Więcej o: