Będzie podwyżka 500 plus? Zmiany mogą szokować. PiS planuje ograniczyć przyznawanie świadczenia

Zmiany w 500 plus mogą nadejść już w 2024 roku. Nie wszyscy jednak otrzymaliby podwyżkę. Ile wynosiłoby nowe 500 plus? Do kiedy trzeba złożyć wniosek 500 plus 2023, aby otrzymać pieniądze w najbliższym okresie świadczeniowym? Przedstawiamy garść najnowszych informacji.

W związku z coraz wyższą inflacją w naszym kraju Rodzina 500 plus traci na wartości. Za otrzymywane pieniądze rodzice mogą kupić znacznie mniej, niż to było kilka lat temu. W związku z tym pojawiła się propozycja, aby wysokość świadczenia podnieść. Zmiany w 500 plus są jednak dopiero planowane. Aby jak najlepiej wykorzystać nadchodzący okres świadczeniowy, należy przestrzegać określonych terminów.

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rodzina 500 plus: nawet kilka tysięcy wsparcia dla rodziców. Do kiedy wniosek 500 plus 2023?

Przyjmowanie wniosków o świadczenie 500 plus rozpoczęło się 1 lutego 2023, czyli ponad miesiąc temu. Nowy okres świadczeniowy 2023/2024 potrwa od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024, a wnioski można składać w dowolnym momencie jego trwania. Warto jednak zrobić to do 30 kwietnia 2023. Dzięki temu prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone najpóźniej do 30 czerwca 2023. To z kolei pozwoli na zachowanie ciągłości świadczenia dla osób, które już z programu korzystają i pełne wykorzystanie nowego okresu świadczeniowego. Przez ten czas można otrzymać łącznie 6 tys. zł. Szczegółowe zasady przyznawania 500 plus z uwzględnieniem różnych terminów można znaleźć na stronie rządowej.

500 plus: zmiany mogą nastąpić przed wyborami. Świadczenie może wzrosnąć, ale nie dla wszystkich

Podniesienie 500 plus miałoby zrekompensować rodzicom rosnące wydatki związane z inflacją. Pomysł ten planuje wykorzystać PiS w nadchodzących wyborach, o czym pisał "Super Express". Wysokość nowego świadczenia miałaby wzrosnąć do 800 zł.

Należy podnieść to świadczenie do np. 800 zł

- powiedział w rozmowie portalem europoseł PiS Ryszard Czarnecki.

Z tą opinią zgadza się poseł klubu PiS i członek Solidarnej Polski Tadeusz Cymański, zauważając jednocześnie konieczność wprowadzenia progów dochodowych.

Chcemy waloryzacji 500 plus. Trzeba to wszystko dokładnie policzyć, aby było w wysokości ok. 800 zł. Przy tym tego dodatku trzeba wprowadzić progi dochodowe

- argumentował w cytowanej przez "Super Express" wypowiedzi.

Możliwe więc, że nowe 800 plus nie będzie przysługiwało wszystkim dotychczasowym świadczeniobiorcom.

Więcej o: