Twój dochód był niższy niż 85 tys. zł? Obowiązuje cię szczególne prawo. Wystarczy jeden z tych warunków

Jakie ulgi podatkowe w 2023 warto rozważyć? Trwa okres na rozliczenie PIT 2023. Jest to zatem odpowiednia pora, aby zapoznać się z ulgami podatkowymi, dzięki którym możemy sporo zaoszczędzić. Wyjaśniamy, jakie ulgi podatkowe 2023 są najpopularniejsze i dlaczego warto skorzystać z Twój e-PIT.

Lista ulg podatkowych jest dość długa i warto zapoznać się z nią bliżej, aby wiedzieć dokładnie, jakie prawa nam przysługują. Aby skorzystać z ulg, konieczne jest bowiem odpowiednie zaznaczenie tego w składanym zeznaniu. Przy okazji przypominamy również, że obowiązek ten warto wypełnić, korzystając z usług Twój e-PIT. Przy zeznaniu online zwrot podatku uzyskamy w ciągu 45 dni. W przypadku deklaracji składanej w formie papierowej termin ten wydłuża się aż do 3 miesięcy.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ulga podatkowa dla młodych. Te osoby są całkowicie zwolnione z podatku

Z ulgi dla młodych mogą skorzystać wszystkie osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, a przy tym uzyskały przychody:

  • z pracy,
  • z umów zlecenia,
  • z tytułu odbywania praktyk absolwenckich oraz z tytułu stażu uczniowskiego,
  • z zasiłków macierzyńskich.

Jeśli wysokość tych przychodów w 2022 nie przekroczyła 85 528 zł, osoby korzystające z ulgi dla młodych są całkowicie zwolnione z podatku. Ponadto nie dotyczy ich obowiązek składania zeznania rocznego. Mogą to jednak zrobić, jeśli np. chcą skorzystać z innych przysługujących im ulg. Pełny poradnik na temat rozliczenia PIT przez osoby poniżej 26. roku życia dostępny jest na stronie rządowej.

Ulgi podatkowe 2023. Ulga dla rodzin 4+ to korzystne rozwiązanie dla rodziców

Ulgą podatkową o zasadach zbliżonych do ulgi dla młodych jest ulga dla rodzin 4+. Skorzystać z niej mogą rodzice wychowujący co najmniej czworo dzieci. Jak podaje strona podatki.gov.pl, z ulgi możemy skorzystać, jeśli:

  • wykonywaliśmy władzę rodzicielską,
  • pełniliśmy funkcję opiekuna prawnego,
  • sprawowaliśmy funkcję rodziny zastępczej.

Należy mieć także na uwadze, że uwzględnia to dzieci:

  • małoletnie,
  • pełnoletnie, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną;
  • pełnoletnie do 25. roku życia, o ile nie uzyskały one dochodów przekraczających dwunastokrotność kwoty renty socjalnej obowiązującej w grudniu roku podatkowego.

Osoby upoważnione do skorzystania z ulgi dla rodzin 4+ są zwolnione z podatku, o ile ich dochód w 2022 był niższy niż 85 528 zł, a więc podobnie jak w przypadku ulgi dla młodych.

Więcej o: