Twój dochód był niższy niż 85 tys. zł? Obowiązuje cię szczególne prawo. Wystarczy jeden z tych warunków

Jakie ulgi podatkowe w 2023 warto rozważyć? Trwa okres na rozliczenie PIT 2023. Jest to zatem odpowiednia pora, aby zapoznać się z ulgami podatkowymi, dzięki którym możemy sporo zaoszczędzić. Wyjaśniamy, jakie ulgi podatkowe 2023 są najpopularniejsze i dlaczego warto skorzystać z Twój e-PIT.

Lista ulg podatkowych jest dość długa i warto zapoznać się z nią bliżej, aby wiedzieć dokładnie, jakie prawa nam przysługują. Aby skorzystać z ulg, konieczne jest bowiem odpowiednie zaznaczenie tego w składanym zeznaniu. Przy okazji przypominamy również, że obowiązek ten warto wypełnić, korzystając z usług Twój e-PIT. Przy zeznaniu online zwrot podatku uzyskamy w ciągu 45 dni. W przypadku deklaracji składanej w formie papierowej termin ten wydłuża się aż do 3 miesięcy.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Ulga podatkowa dla młodych. Te osoby są całkowicie zwolnione z podatku

Z ulgi dla młodych mogą skorzystać wszystkie osoby, które nie ukończyły 26. roku życia, a przy tym uzyskały przychody:

  • z pracy,
  • z umów zlecenia,
  • z tytułu odbywania praktyk absolwenckich oraz z tytułu stażu uczniowskiego,
  • z zasiłków macierzyńskich.

Jeśli wysokość tych przychodów w 2022 nie przekroczyła 85 528 zł, osoby korzystające z ulgi dla młodych są całkowicie zwolnione z podatku. Ponadto nie dotyczy ich obowiązek składania zeznania rocznego. Mogą to jednak zrobić, jeśli np. chcą skorzystać z innych przysługujących im ulg. Pełny poradnik na temat rozliczenia PIT przez osoby poniżej 26. roku życia dostępny jest na stronie rządowej.

Jak obliczyć podatek 2023? Obowiązują trzy progi. Dzięki temu niektórzy mogą zapłacić znacznie mniejJak obliczyć podatek 2023? Niektórzy mogą zapłacić znacznie mniej

Ulgi podatkowe 2023. Ulga dla rodzin 4+ to korzystne rozwiązanie dla rodziców

Ulgą podatkową o zasadach zbliżonych do ulgi dla młodych jest ulga dla rodzin 4+. Skorzystać z niej mogą rodzice wychowujący co najmniej czworo dzieci. Jak podaje strona podatki.gov.pl, z ulgi możemy skorzystać, jeśli:

  • wykonywaliśmy władzę rodzicielską,
  • pełniliśmy funkcję opiekuna prawnego,
  • sprawowaliśmy funkcję rodziny zastępczej.

Należy mieć także na uwadze, że uwzględnia to dzieci:

  • małoletnie,
  • pełnoletnie, które otrzymują zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną;
  • pełnoletnie do 25. roku życia, o ile nie uzyskały one dochodów przekraczających dwunastokrotność kwoty renty socjalnej obowiązującej w grudniu roku podatkowego.

Osoby upoważnione do skorzystania z ulgi dla rodzin 4+ są zwolnione z podatku, o ile ich dochód w 2022 był niższy niż 85 528 zł, a więc podobnie jak w przypadku ulgi dla młodych.

Bezwarunkowy dochód podstawowy. Część Polaków może wkrótce otrzymać 1300 zł miesięcznie1300 zł co miesiąc wypełniania wniosku. Wyróżniono jedno województwo

Więcej o: