Chcesz wziąć kredyt? To nie takie proste. Bank sprawdzi twoją historię nawet sprzed 12 lat

Uzyskanie kredytu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jeśli masz niespłacone długi, zapomnij o pożyczce. BIK przekaże informacje o twoich zobowiązaniach, zanim sam się o nich dowiesz. Wyjaśniamy, jak sprawdzić raport z BIK.

Wiele osób bierze kredyt na większe wydatki. Mieszkanie, samochód czy własna działalność wymaga dużego nakładu finansowego, na który nie każdego stać. Jak się jednak okazuje, banki nie udzielają kredytu każdemu. Negatywna weryfikacja BIK może przekreślić wszystkie plany. Zanim zdecydujesz się na długoterminowe zobowiązanie, sprawdź, czy nie masz długów. Jak to zrobić? Dowiedz się, jak sprawdzić status BIK.

Zobacz wideo Rząd zapowiada rewolucję kredytową. Ile to będzie kosztowało?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ile czasu trzyma się długi w BIK i BIG? Lepiej spłać zaległości

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej gromadzi informacje na temat udzielanych kredytów i zaległych długów. Dzięki temu banki lub inne instytucje udzielające pożyczek mogą zweryfikować, czy kredytobiorca nie zalega z opłatami za inne zobowiązanie. Podobne zadanie ma BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej. Do tej instytucji napływają informacje o zaległościach z różnych sektorów gospodarki, m.in. dostawców energii czy usług telekomunikacyjnych. Jeśli zobowiązania były spłacane w terminie, to dane z rejestrów BIK i BIG znikają od razu. Jeśli jednak pojawiło się opóźnienie, to okres przechowywania danych wynosi:

  • w BIK: 5 lat, jeśli zobowiązanie spłacano z opóźnieniem powyżej 60 dni,
  • w BIG: 6 lat w przypadku konsumentów i 10 lat w przypadku przedsiębiorców, jeśli dług nie został spłacony.

Jak sprawdzić status w BIK? Wystarczy założyć konto

Na podstawie danych w BIK bank ocenia twoją zdolność kredytową i ustala wysokość raty. Jeśli jednak weryfikacja będzie negatywna, możesz nie dostać zgody na kredyt. Warto zatem przed wizytą w banku samemu sprawdzić, czy na naszym koncie widnieją zaległości. Jak to zrobić? Najpierw należy założyć konto na stronie BIK. Po rejestracji pojawi się możliwość zamówienia raportu z kopią danych. Każdy klient może to zrobić bezpłatnie raz na 6 miesięcy. Nie ma jednak zapisu z informacją, kiedy taki raport zostanie wysłany. Jeśli chcesz go otrzymać szybciej, możesz wykupić taką opcję za 39 zł.

Więcej o: