Jak kolor samochodu wpływa na jego cenę? Pojazdy w tych odcieniach tracą najwięcej na wartości

Czy myśleliście kiedyś o tym, że na cenę używanego samochodu może wypływać kolor jego lakieru? Część z nich może znacznie obniżyć wartość sprzedawanego pojazdu. Jakie kolory samochodów wolniej tracą swoją wartość? Wyniki przeprowadzonego badania zapewne zdziwią niejednego kierowcę i kierowczynię.

Pierwsze trzy lata są kluczowe, wtedy auto traci najwięcej na wartości. Kiedy ten czas minie, jego cena może się zmniejszyć nawet o kilkadziesiąt procent. Obecnie panująca sytuacja na rynku motoryzacyjnym sprawia, że samochody o wiele lepiej utrzymują swoją wartość. Jednakże przed pandemią ponad trzyletnie auto, mogło kosztować około 60 proc. swojej oryginalnej ceny.

Zobacz wideo [AUTOPROMOCJA] Skoda Enyaq - idealny miejski samochód? Sprawdzamy!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co mówią analitycy? Wartość samochodu, a jego kolor

Oczywiście, jeśli chodzi o samochody używane, ich wartość w dużej mierze opiera się na stanie technicznym wybranego modelu i na jego przebiegu. Jednak dlaczego żółte modele mają tendencje do osiągania wyższych cen niż te w innych kolorach? Analityk z iSeeCars, Karl Brauer mówi:

Żółty jest jednym z najmniej popularnych kolorów samochodów, o najniższym udziale pojazdów i jest powszechnie stosowany w samochodach sportowych i innych pojazdach o małej objętości, które stosunkowo dobrze utrzymują swoją wartość

Wspomina on również, że ten kolor samochodu jest nowością na rynku samochodów używanych, więc ludzie są skłonni zapłacić za niego więcej.

Kolor samochodu i ich obecność na drogach. Badania samochodów używanych 

Około 25 procent wszystkich samochodów osobowych ciężarowych i SUV-ów jest białych. Zaraz za tym najwięcej aut jest w kolorach czarnych, szarych i srebrnych. Oznacza to, że prawie 3/4 wszystkich sprzedawanych aut jest w tych kolorach. Żaden z tych kolorów nie będzie wpływał negatywnie na cenę podczas sprzedaży samochodu, ale nie wpłynie też na nią pozytywnie. Jeśli chcemy, aby nasz samochód sprzedał się po wyższej cenie, powinniśmy wybrać coś nieco bardziej wyrazistego. Badania wykazały, że kolor 650 tysięcy aut z drugiej ręki na stronie iSeeCars.com, miał mniejszy lub większy wpływ na ich cenę. 

Kolor samochodu a utrata wartości. Które kolory tracą najmniej?

 1. Żółty: 4,5 proc.
 2. Pomarańczowy: 10,7 proc.
 3. Fioletowy: 13,9 proc.
 4. Czerwony: 14,0 proc.
 5. Zielony: 14,0 proc.
 6. Niebieski: 14,3 proc.
 7. Szary: 14,3 proc.
 8. Beżowy: 14,4 proc.
 9. Srebrny: 14,9 proc.
 10. Ogólna średnia: 15.0 proc.
 11. Biały: 15,5 proc.
 12. Czarny: 16,1 proc.
 13. Złoty: 16,7 proc.
 14. Brązowy: 17,8 proc.

Procentowa utrata wartości opisana w procentach obejmuje auta, które były sprzedawane po trzech latach od zakupu

Więcej o: