Jak odstraszyć gołębie? Na te sposoby nie wydasz ani grosza, a ptaki ominą balkon szerokim łukiem

Gołębie uwielbiają przesiadywać na parapetach i balkonach, ale niestety nie jest to odpowiednie miejsce dla tych ptaków. Zdarza się, że zakładają tam również gniazda, co staje się jeszcze bardziej problematyczne. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposób na skuteczne ich odstraszenie.

Gołębie, które kochają się w budowaniu gniazd na balkonach to gołębie skalne, które postanowiły zostać gołębiami miejskimi. Łatwy dostęp do pożywienia sprawia, że te ptaki dobrze odnajdują się w miastach i wśród ludzi. Pochodzą ze środowiska, które naturalnie jest wysoko skamieniałe, dlatego też tak dobrze im buduje się gniazda na budynkach, parapetach i balkonach. Gołąb miejski jest objęty częściową ochroną, dlatego odstraszając go trzeba o tym pamiętać. Jak pozbyć się gołębi z parapetów i balkonów?

Zobacz wideo Gołębi patrol i ściany z mchu. Tak świat walczy ze smogiem

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego gołębie są szkodliwe? Nie powinny przebywać w towarzystwie ludzi

Gołębie zazwyczaj nie boją się kontaktu z człowiekiem. Niestety obecność ptaków w pobliżu ludzi, wpływa nie tylko negatywnie na estetykę balkonów, ale są one również roznosicielami wszelakich chorób. Ich gniazda stanowią wylęgarnie owadów i roztoczy tj. świerzbowce, pluskwiaki, obrzeżki. Ich pasożyty zewnętrzne mogą atakować ludzi, które powodują choroby m.in. tj. salmonelloza, jersinioza czy gruźlica. Jednocześnie ich obecność wiąże się z zanieczyszczeniami i nieprzyjemnym zapachem. Ich odchody mają kwaśny odczyn, który niszczy elewację budynków, przez co powodują straty ekonomiczne. 

Jak pozbyć się gołębi w skuteczny sposób? Sprawdź te domowe sposoby

Pozbywanie się gołębi należy zacząć przede wszystkim od zaprzestania ich dokarmiania, ponieważ zapewnienie im dostępu do pożywienia zachęca je do regularnych odwiedzin i zagnieżdżenia się. Gołębie kierują się naturalnym instynktem. Dlatego, jeśli poczują się zagrożone w danym miejscu, będą tego miejsca później unikać. Można więc włączać im nagrane odgłosy drapieżników tj. sokół czy jastrząb, czy sowa. Dobrym pomysłem może okazać się też "strach na gołębie" czyli nic innego, jak maskotka przypominająca groźne zwierzę, czy np. zabawkowy wąż pozostawiony na parapecie lub balkonie.  Odstraszając gołębie, należy pamiętać, by nigdy nie naruszać gniazd, w których pojawiły się jajka czy pisklaki. Przenieść gniazdo można dopiero wtedy, kiedy nie zagraża to życiu zwierząt.

 

Więcej o: