Ta grupa osób skorzysta z darmowego pobytu w sanatorium. Mają szansę na aż 21 dni odpoczynku

Rehabilitacja lecznicza opłacana przez KRUS jeszcze do niedawna przysługiwała wyłącznie rolnikom aktywnym zawodowo, jednak przepisy zmieniły się od 1 stycznia 2023. Teraz z darmowego sanatorium skorzysta jeszcze jedna grupa osób. Wyjaśniamy, jak można skorzystać z turnusu rehabilitacyjnego.

Jak dowiadujemy się na oficjalnej stronie KRUS, rehabilitacja lecznicza oferowana przez Kasę przyjmuje formę 21-dniowych turnusów prowadzonych we własnych Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS. Rocznie korzysta z nich około 14 tys. osób, a od 1 stycznia 2023 dołączyli do nich emeryci. Wprowadzono również zmiany dla opiekunów osób z niepełnosprawnością.

Zobacz wideo Masz planowany pobyt w szpitalu? Nie zapomnij spakować tych rzeczy!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Darmowe sanatorium dla rolników-emerytów. Turnus rehabilitacyjny potrwa 21 dni

Z rehabilitacji leczniczej w postaci 21-dniowych turnusów można skorzystać nie częściej niż co 12 miesięcy. W przypadku osób, które mają ustalone prawo do zasiłku chorobowego z tytułu czasowej niezdolności do pracy trwającej ponad 180 dni, a także osób mających ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, świadczenie rehabilitacyjne może być przyznane po upływie 6 miesięcy od dnia zakończenia poprzedniej rehabilitacji. W indywidualnych sytuacjach, gdy wymaga tego stan zdrowia pacjenta, czas oczekiwania może zostać skrócony, a trwanie rehabilitacji wydłużone. Co ważne, pobyt na turnusie jest bezpłatny. KRUS pokrywa również koszty przejazdu do placówki w wysokości ceny biletu najtańszego dostępnego środka transportu zbiorowego.

Od 1 stycznia tego roku z rehabilitacji rolniczej mogą skorzystać też opiekunowie osób z niepełnosprawnością. W tym przypadku turnusy regeneracyjne trwają 7 dni. Z tej formy pacjenci ponownie mogą skorzystać nie częściej niż co 12 miesięcy, przy czym ich pobyt w placówce jest bezpłatny.

Jak skorzystać z darmowej rehabilitacji leczniczej? Trzeba spełnić określone wymogi

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez KRUS, świadczenie rehabilitacyjne i turnus regeneracyjny są przyznawane wyłącznie na wniosek lekarza. Do wniosku należy dołączyć też niezbędne badania zlecone przez lekarza. Kompletny wniosek powinniśmy złożyć we właściwym oddziale regionalnym lub placówce terenowej Kasy osobiście albo za pośrednictwem poczty. Ważność wniosku to 6 miesięcy.

Warto wspomnieć też w tym miejscu, że korzystanie z rehabilitacji leczniczej za pośrednictwem KRUS nie pozbawia nas prawa do leczenia uzdrowiskowego finansowanego przez NFZ.

Więcej o: