W dobie inflacji i wysokich cen każdy zastrzyk gotówki jest dla seniora "na wagę złota". Dodatki w postaci 13. i 14. emerytury często są niewystarczające przy niskich świadczeniach emerytalnych. Niektórzy mogą jednak liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Te trzy grupy osób dostaną podwójną emeryturę, która będzie wypłacana dożywotnio i co miesiąc. Sprawdź, jakie zmiany zaszły od zeszłego roku.
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Część seniorów z pewnością się ucieszy. Otrzymają podwójną emeryturę, jeśli:
Jeśli spełniasz wszystkie cztery warunki, możesz wnioskować o przyznanie drugiego świadczenia. Dokumenty należy złożyć w ZUS oraz KRUS. Szczegóły dotyczące przyznawania podwójnej emerytury opisano w odpowiedzi na interpelację nr 234 w sprawie zbiegu praw do świadczeń emerytalnych z KRUS i ZUS. Z kolei w 2022 roku wprowadzono nowelizację ustawy dotyczącej przyznawania podwójnej emerytury funkcjonariuszom i żołnierzom zawodowym. To kolejna grupa, której przysługuje takie prawo. Seniorzy mogą wybrać rozwiązanie, które jest dla nich korzystniejsze:
Jak można przeczytać na stronie ZUS, polscy seniorzy, którzy mieszkali w jednym z państw związanych z Polską umową międzynarodową w dziedzinie ubezpieczeń społecznych, mogą ubiegać się o emeryturę również w tym kraju. Mowa tu o państwach należących do Unii Europejskiej, Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) lub związanych z Polską umową o zabezpieczeniu społecznym. Warunki otrzymywania takiego świadczenia mogą różnić się w zależności od państwa. Warto jednak pamiętać, aby złożyć wniosek zarówno w Polsce, jak i za granicą.