Fikus benjamin zaczął gubić liście? Nie panikuj. Zastosuj jeden trik, a odżyje błyskawicznie

Fikus benjamin, zwany też beniaminkiem, to jedna z najpopularniejszych roślin ozdobnych w domach. Drzewko nie jest zbyt trudne w uprawie, choć bywa kapryśne i czasami może niespodziewanie zacząć gubić liście. Jak temu zapobiec? Wystarczy, że zadbasz o jeden szczegół, a od razu odżyje.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dlaczego figowiec benjamina traci liście? Powodów jest kilka, jednak problemowi można zaradzić w bardzo prosty sposób. Wypróbuj sprawdzone triki, a drzewko odżyje w mgnieniu oka. Dowiedz się, jak zadbać o roślinę dzięki prostym metodom. 

Zobacz wideo Jak ochronić rośliny balkonowe przed chorobami grzybicznymi? Wypróbuj ekologiczny oprysk

Fikus benjamin zaczął tracić liście? Problem może leżeć w złej pielęgnacji

Choć fikus nie jest zbyt trudny w uprawie, potrafi być dość kapryśny. Roślina nie znosi przestawiania. Jeśli często przenosimy doniczkę, w której jest zasadzony, z pewnością straci nieco liści. Z tego powodu warto dobrze zastanowić się nad miejscem, w którym postawimy drzewko. Najlepiej rozwinie się w dobrze nasłonecznionym pokoju. Zadbaj jednak, aby nie miał bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi - mogą sparzyć roślinę.

Drzewko może także marnieć w wyniku błędów przy podlewaniu. Fikus bardzo źle znosi nadmiar wody. Jeśli w doniczce lub jej podstawce znajdzie się jej za dużo, roślina zacznie gnić. Aby tego uniknąć, podlewaj ją, gdy ziemia w podstawce stanie się całkiem sucha. Zadbaj także o wysoką wilgotność powietrza wokół drzewka. Regularnie pryskaj jego liście wodą utlenioną i wodą. W ten sposób nie tylko zapewnisz mu idealne warunki do rozwoju, ale także zabezpieczysz beniaminka przed chorobami grzybiczymi.

Jak uratować figowiec benjamina? Wystarczy, że zrobisz jedną rzecz

Jeśli fikus nagle traci liście, przyjrzyj się jego pędom. Usuwanie starych gałązek pobudzi roślinę do wzrostu i wypuszczenia nowych łodyg. Rób to regularnie, a drzewko na długo upiększy twój dom. Zadbaj także o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, w którym uprawiasz fikusa. Jeśli jest wystawiony na działanie przeciągu, może zacząć marnieć. Nagłe zmiany atmosfery przyczyniają się do pogorszenia jego stanu zdrowia. Optymalne warunki do bujnego rozwoju rośliny to około 20 stopni Celsjusza.

Więcej o: