Jakie jest najniebezpieczniejsze miasto Europy? Polska miejscowość wysoko w rankingu

Jakie jest najniebezpieczniejsze miejsce w Europie? Można się tego dowiedzieć, porównując wskaźniki przestępczości. Według serwisu Numbeo jedna z polskich metropolii zajmuje dość wysokie miejsce na niechlubnej liście. Których miast lepiej unikać?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Serwis Numebo prowadzi zapis wskaźników przestępczości w miastach Europy. Oblicza się go poprzez dzieleni liczby zgłoszonych przestępstw przez liczbę mieszkańców danego regionu. Następnie należy pomnożyć otrzymany wynik przez 100 000. Dzięki tym obliczeniom można określić, które metropolie są najniebezpieczniejsze do odwiedzenia. Poznaj "liderów" rankingu.

Zobacz wideo Jedno z najbogatszych i zarazem najdroższych miast na świecie. Jak wygląda Singapur?

Najniebezpieczniejsze miasta Europy.  Zastanów się, zanim je odwiedzisz

Jeszcze do niedawna na pierwszym miejscu rankingu najniebezpieczniejszych miast w Europie znajdowała się Katania. Sycylijska metropolia cieszy się dość dużą popularnością wśród turystów, nie oznacza to jednak, że jest bezpieczna. Wręcz przeciwnie Wskaźnik przestępczości wynosi aż 64,2 pkt. Skąd bierze się tak duży wynik? Wiele wskazuje na korupcję, jednak podróżujący powinni najbardziej obawiać się kieszonkowców. W tym mieście często dochodzi do rabunków i napaści. Jeśli wierzyć informacjom podanym na stronie Numebo, bezpieczeństwo spacerów po ulicach Katanii w nocy wynosi zaledwie 28,29 punktów na 100.

Jakie jest najmniej bezpieczne miasto Europy? Pierwsze miejsce na liście zajmuje Marsylia. Według danych zebranych przez Biuro Narkotyków i Przestępczości Organizacji Narodów Zjednoczonych wskaźnik zabójstw na 100 tys. osób wyniósł tam 3,5. Wiele dzielnic metropolii uznawanych jest za strefy "znajdujące się poza kontrolą władzy". Rabunki i handel narkotykami stoją tam na porządku dziennym. Nie można się więc dziwić, że turyści uznali Marsylię za najbardziej niebezpieczne miasto starego kontynentu.

Polskie miasto wysoko w rankingu. Wskaźnik przestępczości wynosi ponad 40 pkt.

Na kolejnych miejscach listy znajdziemy takie miasta jak angielskie Birmingham (63,5 pkt.) i Coventry (63.3), belgijskie Charleroi (62.9) oraz włoski Neapol (62.5). W pierwszej 100 pojawia się także niechlubny reprezentant Polski. Jest nim Łódź, której wskaźnik przestępczości wynosi 40,4 pkt. Miasto plasuje się przez to na 63. miejscu rankingu. Turyści przyjeżdżający tam na wakacje najbardziej obawiają się napaści, kradzieży oraz aktów wandalizmu.

Więcej o: