Wolny internet? Postaw router w tym miejscu, a jego prędkość znacznie przyspieszy

Co zrobić, jeśli internet znacznie zwolnił? Prostym rozwiązaniem problemu, może okazać się ustawienie routera w innym miejscu. Dowiedz się, gdzie postawić urządzenie, aby działało o wiele lepiej. Poznaj banalny trik i ciesz się znacznie wyższą prędkością połączenia.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Router odpowiada za rozprowadzanie sygnału wi-fi po całym domu. Czasami, bezprzewodowe połączenie z internetem staje się nieznośnie powolne. Co zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązanie może być prostsze, niż ci się wydaje.

Zobacz wideo Dlaczego komunikacja przez internet nie zastąpi tej twarzą w twarz?

Jak położenie routera wpływa na jego prędkość? Dowiedz się, gdzie najlepiej ustawić urządzenie

Aby router działał najlepiej, warto ustawić go w centralnej części domu lub mieszkania. W ten sposób sygnał nadawany przez urządzenie będzie rozchodził się równomiernie pomiędzy wszystkimi pokojami. Pamiętaj, aby miał także sporo wolnej przestrzeni wokół siebie. Nie stawiaj sprzętu na zagraconych półkach, czy pomiędzy książkami. Jeśli nadajnik ma zbyt mało miejsca, nie będzie miał jak odpowiednio się schłodzić. Połączenie wi-fi z rozgrzanego routera będzie o wiele wolniejsze, niż zwykle.

Pamiętaj również, że grube ściany, metalowe szafki, czy inne meble wielkogabarytowe skutecznie zagłuszą sygnał nadawany przez urządzenie. Aby każdy z domowników mógł cieszyć się szybkim internetem, upewnij się, że połączenie nie będzie "odbijać się" od przeszkód stojących na jego drodze. Złym pomysłem jest także postawienie sprzętu na podłodze. Przez to, sygnał będzie miał większe problemy z dotarciem do urządzeń leżących wyżej niż nadajnik. Co więcej, nowoczesne routery potrafią nagrzać się do dość wysokich temperatur. Tym samym są w stanie spowodować szkody, jeśli ustawione są na wykładzinie lub dywanie

Te urządzenia zakłócają sygnał routera. Ustaw sprzęt daleko od nich

Niektóre urządzenia również są w stanie zakłócać połączenie internetowe. Są to m.in. mikrofalówki. Sprzęt jest w stanie zaburzać działanie w paśmie 2,4 GHz, a to właśnie w tej częstotliwości nadawane jest wi-fi z wielu routerów. Co ciekawe, kuchenka wpływa na prędkość internetu, tylko gdy jest włączona. Z tego powodu lepiej jest poczekać z podgrzewaniem żywności do końca pobierania plików. Kolejnym typem urządzeń, które mają negatywny wpływ na jakość połączenia, są starsze gadżety na Bluetooth. Choć większość producentów takich sprzętów rezygnuje z nadawania sygnału w pasmach wykorzystywanych przez routery, niektóre przyrządy nadal mogą mieć zły wpływ na prędkość sygnału. 

Więcej o: