Jesienią myszy wchodzą do domu jak do siebie? Powieś to w spiżarni. Odzyskasz święty spokój

Jesień i spadające temperatury to czas, gdy w domach, garażach oraz piwnicach schronienia zaczynają szukać nieproszeni goście. Jednym z nich są gryzonie. Jak pozbyć się myszy z domu i uchronić przed ich wizytą? Zapomnij o chemii i żywołapkach. Sięgnij po proste domowe sposoby.

Jesienią myszy szukają nie tylko schronienia przed chłodem, lecz także źródeł pożywienia i zapasów. Choć najczęściej pojawiają się w domach położonych w pobliżu łąk czy lasów, to nie oznacza jednak, że są domeną wyłącznie wsi. Można je spotkać nawet w mieście. Najczęściej do domów przedostają się przez uchylone okna i drzwi, szpary, ale też dziury w okolicach dachów, rur czy wyjść instalacji. Poprzegryzane kable, odchody w piwnicach i na strychach, a przede wszystkim zanieczyszczona żywność w spiżarkach to tylko część problemu. Ich obecność stanowi także zagrożenie dla zdrowia. Jak się ich pozbyć i uchronić przed niechcianą wizytą? Wypróbuj te domowe sposoby.

Więcej porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak pozbyć się mrówek? Do tajnej mikstury potrzebujesz pieprzu

Jak pozbyć się myszy z domu? Ten trik sprawi, że uciekną w popłochu

Ważne są przede wszystkim działania prewencyjne. Dzięki właściwemu zabezpieczeniu uchronisz się przed myszami. Okna zabezpiecz siatką, pamiętaj też o skontrolowaniu wszystkich miejsc, którymi jeszcze mogą przedostać się do wnętrza. Dziury i otwory załataj, zadbaj też o porządek w spiżarni.

W miejscach narażonych na obecność gryzoni możesz rozłożyć gałązki ziół, które odstraszą myszy. Nie przepadają za zapachami kwiatów wrotyczu, rumianku, mięty, dziewanny czy lawendy. Pamiętaj, by wymieniać gałązki na świeże, gdy stracą woń. W pobliżu okien czy drzwi do piwnicy możesz rozwiesić kawałki folii aluminiowej. Zakamarki spryskaj lakierem do włosów lub octem, które przegonią gryzonie.

Jak znaleźć myszy w domu? Zwróć uwagę na jeden szczegół

Myszy nie należą do tych zwierząt, które łatwo jest zauważyć. Starają się nie rzucać w oczy i w związku z tym znajdują często doskonałe kryjówki. Jak więc rozpoznać, czy w domu zagnieździły się myszy? Najważniejszym i najczęstszym pierwszym sygnałem są odchody, kształtem przypominające ziarna ryżu. Ich natężenie sygnalizuje także obecność gniazda, a obecność w szafkach, spiżarni, piwnicy może świadczyć o nieproszonych lokatorach. Nieprzyjemny zapach i poprzegryzane kable także stanowią powód do niepokoju. Myszy są w stanie przegrać nawet plastikowe opakowania, to również może więc sugerować, że w domu pojawiły się gryzonie.

Więcej o: