Dodaj kroplę do wody i podlej pelargonie. Będą kwitły aż do pierwszych przymrozków

Pelargonie królują na balkonach i tarasach nie bez przyczyny. Bujne kwiaty będą zachwycać od wiosny nawet do nadejścia pierwszych przymrozków, jeśli zatroszczysz się o odpowiednią pielęgnację. Jak przedłużyć ich kwitnienie jesienią? Zajrzyj do apteczki!

Pelargonie to od wielu lat najpopularniejszy wybór roślin na balkony i tarasy. Są wytrzymałe, niewybredne i pasujące zarówno do słonecznych, jak i lekko zacienionych miejsc, choć do prawidłowego rozwoju potrzebują minimum 4 godzin w promieniach słonecznych. Znoszą upały i lekkie przesuszenie gleby. Nierzadko gęste i bujne kompozycje przykuwają oko przechodniów przez całe lato. Ale pelargonia pięknie i okazale może wyglądać także jesienią. Podstawą jest właściwa pielęgnacja. Jeśli uprawiasz pelargonie, musisz pamiętać nie tylko o odpowiednim podlewaniu, lecz także nawożeniu.

Więcej porad ogrodowych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Domowy nawóz do pelargonii. Dzięki niemu będzie kwitła nawet jesienią

Pierwsze jesienne przymrozki mogą w błyskawicznym tempie osłabić pelargonie i pogorszyć ich kondycję. Jednym ze sposobów na wzmocnienie, ale i zapewnienie długiego i intensywnego kwitnienia nawet jesienią jest domowa odżywka z produktu, który kiedyś królował w apteczkach. Mowa o jodynie. Z tego sposobu korzystały już nasze babcie. Brzmi dziwnie? Nawóz z jodyny wzmocni roślinę i przedłuży jej kwitnienie. Sprawdzi się zarówno w ogrodzie warzywnym i owocowym, jak i na balkonach. Wystarczy kropla, by postawić na nogi nawet najbardziej osłabioną pelargonię. Jak przygotować odżywkę z jodyny? Do litra przegotowanej i odstanej wody lub deszczówki dodaj kroplę jodyny i zamieszaj. Podlej kwiaty, pamiętając, by nie lać po liściach i pędach. Stosuj maksymalnie przez miesiąc.

Jak przezimować pelargonie? Zanim przeniesiesz doniczki, przyjrzyj się roślinom

Gdy nadejdzie już moment, w którym temperatura na zewnątrz nie będzie sprzyjać uprawie roślin, a więc na przełomie października i listopada, doniczki i skrzynki z pelargonią trzeba będzie zabrać do domu. Wcześniej dokładnie przyjrzyj się roślinom. Osłabione, zaatakowane przez szkodniki czy choroby nie nadają się do zimowania. Pamiętaj też, że pelargonie można przechowywać nie dłużej niż dwa lata. Im starsza, tym gorzej kwitnie. Skrzynki z rośliną przenieś do słonecznego pomieszczenia, w którym temperatura wynosi ok. 5-10 stopni. Może to być ogród zimowy, szklarnia czy klatka schodowa lub parapet w najchłodniejszym pomieszczeniu w domu.

Więcej o: