Co zrobić, jeśli grzyby są robaczywe? Zanurz w tym zbiory, a szkodniki będą zwiewać aż miło

Sezon żniw dla grzybiarzy trwa w najlepsze. Miłośnicy grzybobrania dobrze wiedzą, że nie ma nic gorszego po powrocie z koszami pełnymi dorodnych okazów, niż uświadomienie sobie, że jest w nich pełno robaków. Na szczęście sytuację uratujesz prostym trikiem.

Wysyp grzybów pojawił się już jakiś czas temu, a pierwsze pokaźne zbiory do domów przyniosło już wielu miłośników grzybobrania. Niestety, po przyniesieniu ich do domu zdarza się, że w trakcie dokładnego oczyszczania znajdujemy w nich robaki. Jak się ich pozbyć? Wystarczy kilka niezawodnych trików, po które sięgali już nasi dziadkowie.

Więcej podobnych trików znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak przyrządzić grzyby? Tomasz Jakubiak przyrządza je w stylu azjatyckim

Jak oczyścić grzyby z robaków? Sięgnij po niezawodny sposób naszych dziadków

W trakcie zbierania grzybów ważna jest ich dokładna znajomość. Kluczowa jest zasada, by zbierać wyłącznie te grzyby, co do których mamy stuprocentową pewność. Każda wątpliwość i nieuwaga może bowiem skutkować poważnymi konsekwencjami, w najlepszym wypadku zatruciem pokarmowym, w najgorszym śmiercią. Ale odróżnianie grzybów jadalnych od niejadalnych to nie wszystko. Warto też zwracać uwagę na to, czy grzyb jest robaczywy. Zdarza się jednak, że niechcianych gości nie widać na pierwszy rzut oka. Po powrocie do domu może więc czekać nas nieprzyjemna niespodzianka. Co wtedy? Sięgnij po ten trik, a robaki będą uciekać, gdzie pieprz rośnie.

Po powrocie do domu zanurz grzyby w osolonej wodzie. Już po kilku minutach robaki same uciekną. To też świetna metoda na pozbycie się piasku, igieł i innych leśnych zabrudzeń. Po takiej kąpieli, trwającej do kilkunastu minut, wystarczy, że odcedzisz i opłuczesz grzyby pod zimną wodą. Niestety, ten sposób sprawdzi się wyłącznie w przypadku grzybów przygotowywanych do jedzenia lub na przetwory. Tych przeznaczonych do suszenia nie powinno się bowiem moczyć. Na szczęście z takimi lokatorami doskonale poradzi sobie piekarnik.

Jak rozpoznać, czy grzyb jest robaczywy? Grzybiarze mają swój patent

Jedzenie robaczywych, nawet tak oczyszczonych, grzybów budzi w tobie mieszane uczucia? Grzybiarze mają swój sposób na rozpoznanie, czy grzyb jest zdrowy. Na początek przyjrzyj się samemu grzybowi. Jeśli nic nie budzi twoich wątpliwości, po wykręceniu lub wycięciu postukaj palcem w kapelusz. Charakterystyczny cichy dźwięk to znak, że nie ma robaków. W ten sposób oczyścisz też grzyb z zanieczyszczeń i runa. Wiele osób już wtedy rozcina także grzyby na pół, by upewnić się, że są zdrowy.

Więcej o: