Mamy piękną złotą jesień, a w niektórych regionach Polski mieszkańcy doświadczyli już pierwszych opadów śniegu. To czas, gdy wiele osób zastanawia się, kiedy przestać podlewać ogród. Praktycznie każdy zdaje sobie sprawę, że warto dać roślinom czas, by mogły przygotować się do zimy, dzięki czemu nie ucierpią i rozkwitną w kolejnych sezonach. Kiedy jest najlepszy czas, by zaprzestać podlewania?
Regularne i prawidłowe nawadnianie roślin w ogrodzie jest bardzo ważne zwłaszcza latem, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura i nie ma wielu opadów deszczu. Jesienią ogród zaczyna zasypiać. Należy odpowiednio przygotować go przed przymrozkami, ale nie wolno zapominać, że w tym czasie nawadnianie roślin również jest bardzo ważne. Dlaczego? Wszystko ze względu na to, że niska temperatura i zimny wiatr wysuszają glebę. Podlewania potrzebują rośliny zimnozielone. Te, które gubią liście, nie wymagają dostarczania zbyt obfitych ilości wody.
Jeśli nie przestaniemy podlewać roślin w odpowiednim momencie, doprowadzimy do ich zamarzania i zniszczenia. Z tego względu należy zaprzestać działania, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej zera. Co zrobić, jeśli liście roślin będą pozawijane zimą? To oznaka braku dostępu do wody. Aby uratować takie rośliny, podlewanie należy przeprowadzić gdy przymrozki ustąpią — podczas najbliższej odwilży. Wtedy będziemy mieć pewność, że woda dotrze do korzeni i je wzmocni. Nie zapominaj o zabezpieczeniu roślin, które tego potrzebują, ściółką lub agrowłókniną. Przetrwają mrozy i zachwycą wyglądem już na wiosnę.