Co zamiast tui do ogrodu? Te drzewa i krzewy są najpiękniejsze! Stworzą idealny żywopłot

Tuja to roślina, która najczęściej sadzona jest w ogrodach, przy ogrodzeniu. To naturalny żywopłot, a więc rodzaj rośliny wysokiej, która daje cień i ochrzania posesję. Co posadzić zamiast tui? Te rośliny liściaste i iglaste sprawdzą się idealnie! To m.in. grab, berberys, czy buk.

Tujeroślinami wręcz stworzonymi na żywopłoty. Są mało wymagające, szybko rosną i lubią przycinanie. Bardzo łatwo z nich stworzyć odpowiednie kształty, które dodadzą ogrodowi uroku, a w dodatku są odporne na mrozy. Jeśli zależy ci na ich szybkim wzroście, bez obaw. Te krzewy wyjątkowo szybko się rozrastają, tworząc piękny, cały rok zielony żywopłot. To jednak niejedyne rośliny, które pomogą ci stworzyć żywopłot.

Zobacz wideo Jak dbać o skrzydłokwiat? Wypróbuj ten domowy nawóz

Co posadzić zamiast tui? Postaw na rośliny liściaste do ogrodu

Rośliny, które idealnie nadają się do żywopłotu? Wcale nie musisz wybierać iglaków.

  • Grab jest rośliną żywopłotową. Idealnie sprawdzi się jako osłona przed sąsiadami, wiatrem czy gwarem ulicy. Jest to roślina wolnorosnąca, jednak dzięki częstemu przycinaniu pięknie zagęszcza swoje pędy i się krzewi. Liście grabu są bardzo efektowne, gdyż jesienią żółkną, następnie brązowieją.
  • Głóg to roślina mało wymagająca, nie potrzebuje częstego podlewania. Dodatkowo pięknie kwitnie a kolce, które posiada, są dodatkowym atutem, które nie pozwolą, by intruz przedostał się na posesje. 

Jakie krzewy do ogrodu zasadzić zamiast tui? Te trzy wyglądają przepięknie

  • Cisy, to rośliny, które rosną wolno, ale są roślinami długowiecznymi i odpornymi. Są idealnymi roślinami do żywopłotu. Cis jest jednym z gatunków, który całkowicie potrafi się dostosować do cienia i w takich warunkach przetrwać nawet setki lat
  • Forsycja, mimo iż w zimie nie jest zielona, na wiosnę pięknie obsypana żółtymi kwiatami. W 3 roku życia rośliny można zacząć formować roślinę na kształt, który chcemy osiągnąć. 
  • Berberys jest również chętnie wybieranym krzewem do ogrodu. Choć na zimę gubi liście, nadal zdobią roślinę jej owoce. Dodatkowo jest rośliną mrozoodporną oraz posiada kłujące ciernie. 

Jakie drzewa sadzić na żywopłot zamiast tui? Postaw na buk lub tulipanowiec

  • Buk to popularne drzewo. Jego liście są z obydwóch stron owłosione, a na jesień zmieniają kolor na beżowobrązowy oraz długo jeszcze cieszą oczy swoim wyglądem. W pielęgnacji jest podobny do grabu. 
  • Tulipanowiec amerykański jest bardzo wysokim drzewem, osiągającym nawet do 20 metrów wysokości. Jesienią mają złotożółte liście obsypane kwiatami, które w wyglądzie przypominają tulipany. Dzięki odpowiednim narzędziom pielęgnacyjnym z pewnością można sadzić go w formie ogrodzenia, gdzie stworzy zwartą ścianę zieleni. 
Więcej o: