Niektóre z tych rzeczy używamy niemalże codziennie. Nie zawsze jednak znamy ich pierwotne przeznaczenie. Jak się okazuje, wiele elementów na ubraniach czy innych innych przedmiotach codziennego użytku ma swoje zastosowanie, o którym z biegiem lat zdążyliśmy już zapomnieć. Dlaczego w zakrętce od długopisu znajduje się dziurka? Niewiele osób wie, że może ona w szczególnych przypadkach uratować nawet i życie. Poniżej przedstawimy 10 zapomnianych zastosowań przedmiotów.
Pompony w czapce obecnie służą przede wszystkim modzie. Jednak ich pierwotne zastosowanie było zupełnie inne i sięga aż do XVIII wieku. To właśnie wtedy zostały wymyślone dla francuskich marynarzy, by chronić ich głowy przed niskimi sufitami na pokładach statków. Pompon - choć niepozorny, amortyzował w pewien sposób uderzenie i ochraniał głowę przed sufitem kajuty. Dziś większość z nas nie zakłada czapek z pomponem wchodząc na pokład, jednak ten element ubioru pozostał.
Łaty na łokciach bluz, koszul czy kurtek, to kolejny modowy element, mający swoje ochronne zastosowanie. Historia łat zaczęła się najprawdopodobniej już dwa wieki temu. To właśnie wtedy tak popularne były polowania, które wymagały niejednokrotnie opierania się na łokciach w celu stabilizacji karabinu. Warunki takie jak błoto, ziemia czy kamienie wpływały na materiał, powodując jego przecieranie oraz pękanie. Jak podają niektóre źródła, to właśnie w tym celu zaprojektowane zostały łaty, które służyły przede wszystkim strzelcom.
Wiele plecaków posiada charakterystyczną łatkę wykonaną ze skórzanego lub skóropodobnego materiału. Ma ona przeważnie kształt rombu z dwoma pionowymi rozcięciami. Oczywiście jak można się domyślić, to kolejny element, który obecnie służy wielu osobom jako ozdoba, jednak nie jest wykorzystywany zgodnie z jego przeznaczeniem. Łatka nazywa się "lash tab" i służyła kiedyś przede wszystkim podróżnikom oraz alpinistom. Przyczepiano wówczas do niej przedmioty takie jak kaski, liny, czekan czy dodatkowy bagaż.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Większość osób z pewnością kojarzy przezroczyste długopisy z niebieskimi zakrętkami z dziurką. To jeden z najpopularniejszych modeli tego przedmiotu używany do dziś. Dlaczego w górnej części zakrętki znajduje się otwór? Ma rzekomo zapobiec uduszeniu się w przypadku połknięcia skuwki. Te charakterystyczne dziurki w zakrętkach długopisów zaczęły pojawiać się pod koniec XX wieku. Przypadki, w których dochodziło do uduszeń przez żucie, a następnie połknięcie skuwki były wówczas dosyć częste. Czy jednak rzeczywiście otwór w zakrętce bywa pomocny w takich przypadkach? Tego lepiej nie sprawdzać na własnej skórze.
Wiele osób kocha trampki za ich niezawodność i uniwersalność. Jednym z charakterystycznych elementów tego rodzaju obuwia jest gumowe wykończenie buta. Pierwszy model pojawił się na początku XX wieku i był przeznaczony przede wszystkim dla koszykarzy. Szczególne warunki panujące w tym sporcie na boisku wymagały specjalnego obuwia. W połowie XX wieku trampki zaczęły przybierać także inne kolory - odpowiadające barwom poszczególnych drużyn.
Wbrew powszechnej opinii, szczotki na ruchomych schodach wcale nie służą do czyszczenia zabrudzonego obuwia. To element schodów, który ma na celu chronienie użytkowników przed ewentualnym wypadkiem. Wciągnięcie kawałka ubrania czy sznurówki mogłoby mieć bardzo przykre konsekwencje, dlatego szczotki mają za zadanie oddzielenie stojących na schodach ludzi od szczelin. Dzięki nim do wnętrza mechanizmu nie dostaną się także drobne przedmioty, które mogłyby wypaść użytkownikom np. z kieszeni.
Czerwono-niebieska gumka do mazania - kto z nas tego nie pamięta? Używało się jej zazwyczaj w szkole, choć nie zawsze zgodnie z przeznaczeniem. Nieco bardziej chropowata i szorstka niebieska strona, często rozmazywała wiele rzeczy zamiast je ścierać, dlaczego? Otóż ta część gumki służy przede wszystkim wymazywaniu rzeczy na papierze o wysokiej gramaturze. Im grubsza kartka, tym gumka poradzi sobie z zadaniem lepiej.
Większość dżinsów wciąż posiada malutką kieszonkę, do której obecnie niewiele rzeczy się mieści. Po co się tam znajduje? W tym przypadku również musimy sięgnąć do historii, a dokładnie do XVIII wieku. Kieszonka to tzw. "watch pocket" i jak sama nazwa wskazuje, służyła do noszenia w niej kieszonkowego zegarka. Kilka wieków temu kowboje chowali w niej malutki czasomierz, który dzięki rozmiarowi "watch pocket" nie wypadał podczas jazdy konnej. Dzisiaj kieszonka jest już tylko ozdobą i jednym z charakterystycznych elementów niektórych modeli dżinsów.
Większość osób wysypuje drażetki Tic Tac na dłoń. Wypada ich za dużo? Nic dziwnego, otwór wieczka posiada plastikowe, odstające elementy, które mają za zadanie umożliwić pojedyncze wyciągnięcie Tic Taca. To nic innego jak podajnik ułatwiający wydobycie drażetki.
Na opakowaniach żywności często spotykamy się z rządem kolorowych kółek lub kwadratów. Do czego służą? Ich celem jest poinformowanie kupującego o barwach użytych do produkcji opakowania. Nie są obowiązkowe, dlatego nie znajdziemy ich na każdym produkcie. Często są jednak umieszczane np. na paczkach chipsów.