Jabłko czy figa - czym tak naprawdę był zakazany owoc? To nie takie oczywiste

Jabłko czy może figa, cytryna albo winogrono? Jaki owoc tak naprawdę był tym, który Adam i Ewa spróbowali w Raju? Okazuje się, że na przestrzeni lat historia pierwszej pary na Ziemi ewoluowała i rozwinęła się, a jej wersja zależy od interpretacji osoby, która tłumaczyła Pismo Święte.

Większość chrześcijan zna tę historię. Ewa kuszona przez węża zrywa jabłko z drzewa i próbuje go. Już wcześniej wiedziała, że to zakazany owoc i nie powinna tego robić, aby nie sprowadzać na siebie gniewu swego stwórcy. Mimo to uległa. Szybko przekonała też do grzechu swojego partnera Adama. Oboje spróbowali owocu, za co zostali wygnani z Raju.

Zobacz wideo Nowy piłkarz w reprezentacji Polski? "Grał w meczu na szczycie"

Historia przedstawiona w wielkim skrócie, ale taką ją poznałem - i zapewne wielu innych chrześcijan także. Co by się jednak stało, gdyby to nie jabłko zostało okryte złą sławą, a inny owoc? Gdyby Ewa spróbowała cytryny, winogrona, granatu, a może figi? Nawiązań jest wiele i jak się okazuje, tłumaczeń także. Wszystko wskazuje więc na to, że nie ma jednolitej, pewnej wersji, która zgadzałaby się z realiami Starego Testamentu.

Adam i Ewa mogli spróbować każdego owocu? Teorii tyle, ile tłumaczeń

Wiele źródeł powołuje się na różne tłumaczenia. Biblia jest jednym z najstarszych dzieł w historii. Tłumaczona przez wiele różnych osób, na przestrzeni tysięcy lat i z wielu języków. Przykładem jest święty Heronim, który na polecenie papieża Damazego I przełożył Pismo Święte z hebrajskiego na łacinę. W swojej wersji historii Adama i Ewy tłumaczy słowo fructus (owoc) jako malus, czyli "jabłoń". Nie jest to do końca przypadek użycia akurat jabłoni, bo słowo to jest bardzo zbliżone do malum, tłumaczonego jako "zło". Nie odbiega więc ono od ogólnie przyjętej walki dobra ze złem.

Więcej tego rodzaju treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

"Owoc jabłoni zresztą już od czasów antycznych cieszył się złą sławą" - czytamy na ciekawostkihistoryczne.pl. Przykładem jest historia Melosa, który po śmierci Adonisia powiesił się na drzewie. Afrodyta, która również kochała Adonisa, przemieniła jego ciało w owoc (miało nim być właśnie jabłko). Jabłko to w języku starogreckim "melon", które jest bardzo zbliżone do łacińskiego malum

Na stronie niemieckiego Universitat Ragensburg czytamy z kolei o innych owocach, które padają w grece. "κυδ?νι" oznacza pigwę, o której Alkman wspominał już w VII wieku przed naszą erą. Niemieckie źródło podaje również, że Rzymianie mianem zakazanego owocu określali granat. Wybór ten miał być motywowany nie purpurowym kolorem, a sprowadzeniem jego kultury z Afryki.

Adam i Ewa. Co mogło zastąpić jabłko w Raju?

Na podstawie różnych źródeł, portal straightdope.com wyróżnił najczęściej powtarzające się owoce, które mogły zastąpić jabłko w Raju:

  • figa - ponieważ w następnym wersecie jest mowa o zszywaniu listków figowych na przepaski na biodra;
  • winogrona - które później przysparzają Noemu kłopotów, nie wspominając o wielu innych miłośnikach wina;
  • cytron - podobny do cytryny owoc, który po hebrajsku to etrog, gra słów od ragag, oznaczającego "pragnienie";
  • pszenica - khitah po hebrajsku, a więc kalambur na khet "grzech" - naciągane, biorąc pod uwagę fakt, że pszenica nie jest owocem i nie rośnie na drzewach;
  • chleb świętojański - ponieważ w języku hebrajskim jego nazwa opiera się na słowie oznaczającym "zniszczenie".

Dlaczego więc w wielu źródłach pojawia się jabłko? Owoc ten ma ikonografię chrześcijańską. Charakteryzuje go kolor czerwony (krew) lub złoty (chciwość). Ma okrągły kształt (płodność) i jest słodkie (pragnienie). 

Figę natomiast charakteryzuje kształt, do którego nawiązywano już w antycznej Grecji. Dodatkową wątpliwość wzbudza fakt wykorzystania gałęzi figowca. Adam i Ewa użyli ich, aby przykryć swoją nagość. Badania dowodzą również, że figę spożywano na terenach biblijnych już 5 tys. lat przed narodzinami Chrystusa. Drzewo figowe jest również najczęściej wymienianym drzewem w Starym Testamencie.

Spór dotyczący owocu w Raju widać też wśród dzieł artystycznych. W okresie renesansu Albrecht Duerer przedstawiając Adama i Ewę ukazał też węża z jabłkiem (1504, 1507). Michał Anioł natomiast na suficie Kaplicy Sykstyńskiej posłużył się figą (ok. 1510 rok).

Zobacz też: Napalm spalił jej dom, ubrania i skórę. Co dziś robi Kim Phuc ze słynnego zdjęcia "Napalm girl"?

Więcej o: