Ludwik, Brutal czy Biały Jeleń - kultowe marki PRL-u. Te produkty wciąż cieszą się dużą popularnością

Te produkty wciąż utrzymują się na rynku, pomimo zmiany nie tylko ustrojowej, ale i pokoleniowej. Wiele z nich rozwinęło się nie do poznania i przeszło prawdziwe rewolucje, jednak te kultowe marki PRL cieszą się bardzo popularnością do dziś.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Klasyk z PRL-u, czyli ciasteczka orzeszki

Obecnie sklepowe półki uginają się od kosmetyków i środków czystości. Choć obecnie możemy w nich przebierać do woli, to jeszcze kilkanaście lat temu zdobycie niektórych produktów było luksusem. Wśród nich znajdowały się poniższe marki. Ich dostępnością możemy się cieszyć do dnia dzisiejszego. 

Ludwik - pierwszy w Polsce producent płynu do mycia naczyń

Marka została stworzona przez Zjednoczone Zespoły Gospodarcze INCO w 1964 r. i z powodzeniem funkcjonuje ona do dziś pod szyldem Grupy INCO. Pierwotnie płyn był dostępny wyłącznie w wersji miętowej. Charakterystyczna była również szklana butelka z zieloną kratą o pojemności 250 ml. Białe butelki, z których kojarzony jest obecnie wygląd tej marki, pojawił się dopiero w 1992 r. Ludwik dostępny jest obecnie zarówno w formie płynu, jak i balsamu w kilku wersjach zapachowych. 

Ludwik - pierwszy płyn do mycia naczyńLudwik - pierwszy płyn do mycia naczyń https://ludwik.pl/pl/o-ludwiku/

Pani Walewska - ten zapach chciała mieć każda kobieta

Nazwa marki wzięła się od arystokratki Marii Walewskiej, w której zauroczył się Bonaparte. Pierwsze perfumy powstały w 1971 roku i od razu stały się prawdziwym hitem na polskim rynku. Stworzone zostały przez fabrykę Miraculum założoną przez Leona Lustera. Jej nazwa też nie jest przypadkowa, gdyż firma miała produkować "najcudowniejsze" kosmetyki w Polsce. Teraz oferta Pani Walewskiej została rozszerzona o mydła czy produkty do makijażu. W 2002 r. produkcję kosmetyków tej marki przejęła Kolastyna. 

Pani WalewskaPani Walewska FOT GRAZYNA MAKARA / Agencja Wyborcza.pl

Brutal - woda kolońska, którą chciał mieć każdy mężczyzna

Ten zapach również został stworzony przez firmę Miraculum. Ziołowo-korzenna woda kolońska równie dużą popularnością cieszy się do dziś. Zakupić go można w popularnych drogeriach, sklepach, ale i mniejszych kioskach. Od 2014 r. zapach jest produkowany przez przedsiębiorstwo La Rive. 

Zapach dla mężczyzn BrutalZapach dla mężczyzn Brutal Screen horex.pl/Brutal Classic

Biały Jeleń - niezastąpiony produkt każdej pani domu 

Początki marki Biały Jeleń przypadają na okres wcześniejszy, niż PRL - firma bowiem powstała już w 1921 r. Delikatne mydło stworzone zostało z myślą o osobach ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii. Wiele gospodyń domowych z powodzeniem wykorzystuje je także jako środek czystości np. do prania. 

Mydło Biały JeleńMydło Biały Jeleń Screen rossmann.pl/Biały Jeleń

Bella - pierwszy producent podpasek w Polsce 

Produkcja podpasek rozpoczęła się już w 1956 r., jednak początkowo pod szyldem "Donna". Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych nazwę "Bella" zaczęli stosować dopiero od 1983 r. Po prywatyzacji TZMO, która odbyła się w 1991 r., produkty higieniczne marki dostępne są na rynku nie tylko polskim, ale również europejskim, amerykańskim czy azjatyckim. 

Podpaski BellaPodpaski Bella Screen tzmo-global.com/pl_PL/brand/bella/

Herbapol - ich herbaty są dzisiaj jednymi z najpopularniejszych

Zjednoczenie Przemysłu Zielarskiego, z którego z czasem powstała marka Herbapol, powstało w 1949 roku. Początkowo w ofercie dostępne były syropy i herbaty. Obecnie w sprzedaży znajdują się także dżemy, przetwory i napoje. Przekształcanie ZPZ na Herbapol nastąpiło ostatecznie w 1996 r.  

HerbapolHerbapol Fot. FOT KRZYSZTOF KAROLCZYK / Agencja Wyborcza.pl

Hortex - pierwszy polski producent mrożonych warzyw i owoców 

Hortex powstał w 1958 r. jako producent mrożonych owoców oraz warzyw. W latach 80. stał się natomiast światowym liderem w produkcji koncentratów soków owocowych, a w szczególności jabłkowego. Obecnie marka należąca do funduszu Mid Europa Partners posiada w sprzedaży także mrożone mieszanki warzywne, gotowe dania i produkty mrożone Horeca. 

HortexHortex Screen leclerc24.pl/Hortex

Prince Polo - batonik z polskimi korzeniami 

Nie każdy wie, że słynny batonik Prince Polo powstał w 1955 r., dzięki Zakładowi Przemysłu Cukierniczego Olza w Cieszynie. Choć batonik podbił rynek nie tylko polski, ale także czeski, słowacki, węgierski, ukraiński czy islandzki, to bez pomocy zagranicznego inwestora mógłby się na nim utrzymać. Obecnie marka ta należy do koncernu Mondelez International.

Prince PoloPrince Polo https://www.flickr.com/photos/like_the_grand_canyon/11236843996

E.Wedel - kolejna marka z polską historią

Choć od września 2010 r. E.Wedel jest częścią japońskiej Grupy LOTTE, to początki marki sięgają 1851 r. i cukierni przy ul. Miodowej w Warszawie. Karol Wedel serwował mieszkańcom Warszawy słodkie przysmaki oraz pyszną gorącą czekoladę. W 1872 r. Emil Wedel, syn Karola, zostaje kierownikiem zakładu. To właśnie jego podpis od lat stanowi logo słynnych czekolad. Chcąc zabezpieczyć swoje produkty przed podrobieniem, Emil Wedel na każdej tabliczce składa swój podpis, który wkrótce staje się ich znakiem rozpoznawczym.

E.WedelE.Wedel Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl

Nivea - ich kremy zyskały sławę dzięki polskiemu farmaceucie

W 1880 r. w Hamburgu Paul C. Beiersdorf stworzył firmę Beiersdorf, która opracowywała kosmetyki marki Nivea. W 1890 r. laboratorium przejmuje dr Oscar Troplowitz. To właśnie farmaceuta pochodzący z Gliwic stworzył kultowy krem Nivea. 

NiveaNivea FOT. KRZYSZTOF KOCH / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o: