Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Mszyce żywią się sokiem roślinnym, a przez to nieodwracalnie niszczą liście oraz przenoszą szkodzące im choroby. Bardzo często pojawiają się w naszych uprawach na krzakach porzeczki czy drzewach czereśni. Warto reagować szybko w momencie gdy je zauważymy. Poniżej przedstawimy skuteczne domowe sposoby walki z nimi.
Jedną z najskuteczniejszych domowych substancji, jaką możemy zastosować na mszyce, jest ocet. Przygotowanie oprysku z jego użyciem jest banalnie proste. Jak je wykonać? Wymieszaj ocet z wodą w stosunku 1:10, czyli na 100 ml octu potrzebujemy 1 litr wody. Pamiętaj, aby wlewać ocet do wody, a nie odwrotnie. Aby roztwór lepiej przylegał do roślin, a działanie wydłużyło się, na koniec warto dodać łyżeczkę szarego mydła lub kilka kropli płynu do mycia naczyń. Następnie spryskujemy zaatakowane rośliny dokładnie, tak aby ciecz z nich spływała. Pamiętajmy, aby pryskać nie tylko z góry, ale też od spodu liści, gdzie mszyc jest najwięcej.
Skutecznie z atakiem mszyc rozprawi się też klasyczna soda oczyszczona. Wystarczy sporządzić z niej specjalny roztwór krok po kroku:
Kolejną domową metodą na mszyce okazuje się oprysk sporządzony z drożdży. Ma ona na celu uchronienie roślin przez roznoszonymi przez te małe owady patogenami chorobotwórczymi i grzybami. Zawierają one w składzie jednokomórkowe grzyby, które nie są groźne dla roślin. Jednak wprowadzone na liście i inne organy roślin konkurują z grzybami chorobotwórczymi. Poprzez tę konkurencję utrudniają dalszy rozwój grzybów chorobotwórczych, dbając tym samym o zdrowie naszych roślin. Do przygotowania tego oprysku potrzebujemy:
Instrukcja przygotowania:
Ten wyjątkowy oprysk z drożdży można stosować przeciwko zarazie ziemniaczanej na pomidorach i ogórkach oraz przeciwko szarej pleśni na truskawkach.
Buzz.gazeta.pl jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina