Jadowite węże w Polsce. Jakie gatunki występują w naszym kraju?

Jadowite węże w Polsce na szczęście nie występują zbyt licznie. Tak naprawdę ich ilość ogranicza się do jednego gatunku - jest to żmija zygzakowata, której jad może doprowadzić do śmierci. Po czym poznać żmiję zygzakowatą? Jakie węże występują w Polsce?

Węże w Polsce. Gdzie można je spotkać w naturalnym środowisku? 

Jadowite węże w Polsce to nie jest codzienny widok. Nawet jeśli jesteśmy amatorami pieszych wędrówek w terenach leśnych nie jest powiedziane, że uda nam się natknąć na nie. Spotkanie węża w naszym kraju nie jest powszechnym zjawiskiem. Węże żyją w cichych, spokojnych miejscach, tam, gdzie ludzie raczej rzadko bywają. Starają się również unikać ludzi, ponieważ zwyczajnie się ich boją. Mimo wszystko zdarza się nam spotkać węża na swojej drodze i warto wtedy wiedzieć, czy jest to gatunek jadowity czy niejadowity. Jakie węże zamieszkują polskie tereny? 

Jakie węże występują w Polsce?  

Wszystkie węże mieszkające w Polsce są objęte ochroną. Na terenie naszego kraju występuje ich wiele, ale nie wszystkie są jadowite. W rzeczywistości do jadowitych węży zalicza się tylko jeden - jest to żmija zygzakowata (Vipera berus). Poza tym w Polsce żyją jeszcze takie gatunki, jak:

  • zaskroniec zwyczajny,
  • zaskroniec rybołów,
  • wąż Eskulapa 
  • gniewosz plamisty. 
Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Jadowity wąż występujący w Polsce, czyli żmija

Żmiję zygzakowatą można rozpoznać po charakterystycznych zygzakach znajdujących się na jej grzbiecie - zygzak ciągnie się przez całą długość ciała, układając się w kształt litery "X", a także po pionowych źrenicach. Żmije mogą mieć różne ubarwienie - mogą być szare, jasnobrązowe, ale zdarzają się też czarne.  

Czy ta żmija rzeczywiście jest taka groźna? Wcale nie musi być. Najczęściej w kontakcie z człowiekiem będzie chciała uciekać. Nie będzie próbowała nas skrzywdzić, jeśli nie zostanie do tego sprowokowana. 

Warto również dodać, że nie wszystkie ukąszenia wiążą się z pozostawieniem jadu. Wstrzyknięcie jadu dotyczy około połowy ukąszeń. Mimo tego po każdym ugryzieniu powinno się wezwać karetkę. 

Rodzaje węży w Polsce: po czym je rozpoznać?

Zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix) jest jednym z najpopularniejszych węży żyjących w Polsce. Ma dość pokaźne rozmiary - samice mogą osiągnąć nawet 1,5 metra długości, a samce około 1 metra. Zaskroniec jest oliwkowego koloru, ma jaśniejsze podbrzusze. Wyróżniają go charakterystyczne żółte kropki, znajdujące się tuż za skroniami. 

Z zaskrońcem zwyczajnym spokrewniony jest inny gatunek węża - zaskroniec rybołów (Natrix tessellata). Potocznie mówi się o nim wąż rzeczny, ponieważ żyje głównie w wodzie. W przeciwieństwie do zaskrońca zwyczajnego bardzo trudno się na niego natknąć. 

Wąż Eskulapa to najdłuższy wąż zamieszkujący polskie tereny, ale spotkać go można tylko w Bieszczadach. Ten gatunek osiąga rozmiary do około 2 metrów. Ma oliwkowo-brązowy kolor i wyraźnie jaśniejsze podbrzusze. Zaraz za głową ma dwie jasne plamy, stanowiące charakterystyczny element tego gatunku. 

Gniewosz plamisty żyje w południowej i zachodniej części Polski. Z wyglądu przypomina żmiję zygzakowatą, ponieważ ma na grzbiecie plamy ułożone naprzemiennie, wyglądające z daleka jak zygzaki. Z bliska widać jednak różnicę i brak charakterystycznego dla żmii "X". Poza tym gniewosz ma okrągłą źrenicę. 

Zobacz też: Jadowite pająki w Polsce. Jak wygląda najbardziej jadowity pająk w Polsce?

Więcej o: