Duże rasy psów - czy powinniśmy się ich bać?

Duże rasy psów najczęściej budzą uzasadniony podziw, ale co istotne, nie wszystkie słusznie są kojarzone z niebezpieczeństwem i agresją. Wśród nich można znaleźć wiele takich, które są świetnymi przyjaciółmi człowieka i dzieci. Jakie są największe rasy psów? Czym się cechują?

Osoby decydujące się na duże rasy psów powinny pamiętać, że potrzebują one odpowiedniej przestrzeni. Chodzi nie tylko o ich imponujące rozmiary, ale w wielu przypadkach także o swobodę ruchów i potrzebę codziennej dawki aktywności. Wbrew pierwszemu wrażeniu takie czworonogi mogą być również czułe, łagodne i przyjazne.

Zobacz wideo Czy wiecie, że alpakom rosną zęby przez całe życie? [PRACOWNIA BRONKA]

Bernardyn

Bernardyny nie są największymi możliwymi psami, ale należą do odmian olbrzymich. Dorosłe osobniki mogą osiągnąć w kłębie aż 70-90 centymetrów u samców, natomiast u samic od 65 do 80 centymetrów. Imponująco wygląda również masa ciała - mogą ważyć od 55 do nawet 120 kilogramów. Są świetnymi towarzyszami dla dzieci i samotnych opiekunów, a to za sprawą spokojnego i wyważonego charakteru.

Nie wykazują agresji i dobrze reagują na inne zwierzęta. Lubią też aktywność i potrzebują łagodnego, ale stanowczego treningu, dzięki któremu są w stanie dość łatwo nauczyć się posłuszeństwa wobec swojego właściciela. Średnia długość życia psów tej rasy to 8-10 lat.

BernardynBernardyn Pixabay.com

Mastif tybetański

Mastify tybetańskie zachwycają swoją urodą, a jednocześnie budzą respekt. Samce osiągają w kłębie co najmniej 66 centymetrów, a suki 61 centymetrów, natomiast ich waga może wynieść odpowiednio do 68 i 54 kilogramów. Jako że od samego początku były przeznaczone do stróżowania, mocno przywiązują się do swojego domu.

Są spokojne i zrównoważone, przez co niezbyt chętnie okazują emocje. Mastify trzeba kupować wyłącznie w wyspecjalizowanych hodowlach, które zajmują się ich socjalizacją z osobami spoza najbliższego kręgu - w przeciwnym razie mogą stać się agresywne i trwale utracić możliwość zaufania do ludzi. Ich średnia długość życia wynosi od 12 do 15 lat.

Mastif tybetańskiMastif tybetański Pexels.com

Nowofundland

Nowofundland to kolejny przedstawiciel rasy olbrzymiej, który pomimo swoich gabarytów uważany jest za przyjaznego i mocno przywiązującego się do człowieka. Samce mogą osiągnąć 69-71 centymetrów w kłębie, natomiast samice 63-66 centymetrów. Ich waga wynosi odpowiednio do 80 i 65 kilogramów.

Są najpopularniejszymi psimi ratownikami wodnymi - zachowała się w nich wielka miłość do wody, dlatego często podczas rekreacyjnego pływania mogą starać się wyciągać domowników z wody. Wykazują się zatem dużym przywiązaniem do rodziny i koniecznością przebywania wśród ludzi. Są przy tym inteligentne i szybko się uczą. Zazwyczaj nowofundlandy przeżywają około 8-10 lat.

NowofundlandNowofundland Pixabay.com

Owczarek podhalański

Duże wrażenie wywołuje również nasza rodzima rasa - owczarek podhalański. Osiągają wymiary 60-65 centymetrów i około 45 kilogramów w przypadku suk i 65-70 centymetrów i 50 kilogramów w przypadku samców. Najczęściej można je spotkać na Podhalu, gdzie często są wykorzystywane do roli strażników owiec. Nie mają problemów ze współpracą z innymi psami, jednak ich wrodzone cechy sprawiają, że mogą mieć problemy z przystosowaniem się do domowych warunków.

Wykazują się sporą niezależnością i braniem spraw w swoje łapy, dlatego tak ważna jest odpowiednia socjalizacja i wczesne szkolenie. Co prawda nie okazują zbytniej wylewności do właścicieli, ale mocno się do nich przywiązują. Ich średnia długość życia to 10-12 lat.

Owczarek podhalańskiOwczarek podhalański Pixabay.com

Dog niemiecki

Powszechnie uznawany za największą znaną nam rasę jest dog niemiecki. To prawdziwe olbrzymy - samice mogą osiągnąć nawet do 90 centymetrów w kłębie i 60 kilogramów wagi, natomiast samce aż do 110 centymetrów i 90 kilogramów. Zostały wyhodowane w Niemczech jako psy bojowe i przeznaczone do polowania na duże ssaki, choć współcześnie najczęściej są wykorzystywane do stróżowania i obrony.

Wbrew swojej posturze, dogi są bardzo przyjazne i czułe wobec swoich właścicieli. Bardzo lubią spędzać czas z domownikami i nie wykazują się agresją, choć aktywnie bronią osób ze swojego otoczenia. Są przy tym uległe i łatwe w przyswajaniu wszelkich komend i poleceń. Nie mają przy tym problemów z akceptacją dzieci czy innych zwierząt. Ich średnia długość życia to 8-10 lat.

Dog niemieckiDog niemiecki Pixabay.com

Inne duże rasy psów

Lista dużych ras psów może być znacznie dłuższa, jeśli za kryterium przyjmiemy zarówno masę ciała, jak i wysokość w kłębie. Poza wymienionymi powyżej, do tego grona bez wątpienia można zaliczyć następujące rasy:

  • landseer,
  • mastif neapolitański,
  • cane corso,
  • berneński pies pasterski,
  • mastif angielski,
  • wilczarz irlandzki,
  • chart rosyjski,
  • owczarek kaukaski,
  • kangal.

Zobacz też: Mały piesek, wielkie szczęście - najmniejsze rasy psów

Więcej o: