Ceny choinek na pniu i w doniczce. Ile przyjdzie zapłacić za świąteczne drzewko? Sprawdzamy

To ostatni dzwonek na zakup choinki. Jak kształtują się ceny drzewek tuż przed świętami?

Cena choinki 2022: od czego zależy?

Od czego zależy cena choinki w 2022 roku? Niestety, ale inflacja dotarła także do leśniczówek i gospodarstw produkujących chętnie wybierane świerki, jodły i inne świąteczne iglaki. Prawdą jest, że inflacja dotyka różnych dziedzin życia i produkcji, ale w tym przypadku można wskazać główne powody zwyżek cen. Chodzi tu przede wszystkim o koszty nawozów i paliwa, które jest potrzebne do transportu i prac wykonywanych na plantacjach iglastych drzewek. 

Cena zależy także od gatunku drzewka, jego okazałości, wielkości, lokalizacji i przede wszystkim formy. Prawdopodobnie mniejszy koszt poniesiemy, zaopatrując się na plantacjach. 

Choinka żywa - cena w zeszłym roku

Ile rok temu kosztowała choinka żywa? Cena w zeszłym roku była wyraźnie niższa. Niewielkie jodły kaukaskie można było nabyć nawet za 30 - 35 zł. Obecnie trzeba na to przeznaczyć kwotę o kilka zł wyższą. 

Zobacz wideo Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia?

Żywa choinka - cena 2022

Ile kosztuje więc żywa choinka? Cena w 2022 nie rozpieszcza, ale i tak najtańsze będą drzewka cięte. W przypadku najmniejszych okazów mowa tu o kwocie ok. 45 - 50 zł. Za drzewko ok. 160 cm należy już zapłacić od 70 do 100 zł. Oczywiście ceny w dużych miastach będą wyższe: od 50 do nawet 300 zł. 

Choinki na pniu - ceny

Ile trzeba zapłacić za modne w ostatnich sezonach choinki na pniu? Ceny i tutaj nie są najniższe. Za sztuczne drzewko wysokości 100 cm należy zapłacić ok. 150 zł. Mowa tu o choince z ciekawymi efektami (oszroniona, diamentowa itp.). Znaczenie ma w tym przypadku także rozkład gałązek: im gęstsze drzewko, tym będzie trzeba więcej za nie zapłacić.

Żywa choinka w doniczce cena i zalety

Ile kosztuje żywa choinka w doniczce? Cena w przypadku takiego drzewka zwykle będzie nieco wyższa. Chodzi choćby o to, że jest ono trudniejsze w transporcie i przechowywaniu. W popularnej sieci supermarketów ceny jodeł kaukaskich zaczynają się od niespełna 25 zł, kończą zaś na prawie 199 zł. Chodzi tu przy tym o drzewka o różnych wielkościach: najmniejsze mają 30-50 cm, najwyższe zaś do 150 cm. Można tu też nabyć świerki polskie lub srebrne.

Jakie są zalety drzewka w doniczce? Dzięki dobremu ukorzenieniu i zabezpieczeniu korzeni możliwe jest wysadzenie rośliny do gleby wtedy, gdy warunki pogodowe na to pozwolą. Dodatkowo nie tworzy to niezbyt przyjemnego wrażenia, że pięknie przybrana i zielona choinka zaraz po Bożym Narodzeniu nadaje się już tylko do utylizacji. 

Czy cena choinki 2022 może odstraszać? 

Czy cena choinki 2022 powinna odstraszać od zakupu? Trzeba uczciwie przyznać, że inflacja dotyka produktów z bardzo różnych segmentów rynku. Trudno jest spodziewać się, że akurat produkt ściśle związany z Bożym Narodzeniem nie będzie drożał. Stąd wypada tylko pogodzić się z kosztem. Można pocieszyć się tym, że są to pieniądze wydawane tylko raz w roku. 

Zobacz też: Choinka w doniczce - co warto wiedzieć przed zakupem?

Więcej o: