Zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci mają możliwość realizować płatności w formie gotówkowej lub bezgotówkowej. Konsumentów w tej chwili nie obejmują żadne limity, jednak przedsiębiorcy muszą dokonywać transakcji bezgotówkowych powyżej pewnej kwoty. Jakiej?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Limity płatności gotówkowych miały zostać zmienione na początku 2023 roku, jednak w związku z podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudęustawy o kredycie hipotecznym wejście tych zmian nastąpi dopiero 1 stycznia 2024 roku. Wówczas limity płatności gotówkowych w transakcjach między przedsiębiorcami zmniejszą się z 15 tys. do ośmiu tysięcy brutto. Jeśli płatność przewyższy kwotę ośmiu tysięcy brutto, przedsiębiorstwo będzie musiało dokonać jej bezgotówkowo, czyli za pomocą:
Ważne! Limit 15 tys. zł dotyczy wartości transakcji - bez względu na liczbę płatności dokonanych w ramach tej transakcji
- czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie rządu.
Jakie limity płatności gotówką czekają konsumentów od 2024 roku? Klienci będą mieli obowiązek dokonać transakcji bezgotówkowej, jeśli wartość przekroczy 20 tys. złotych.
Limitów płatności gotówkowych nie muszą przestrzegać podmioty inne niż przedsiębiorcy. Są to: przedsiębiorcy zagraniczni, zarejestrowani w innym kraju, którzy nie prowadzą działalności na terenie Polski. Podmioty, które znajdują się wyłącznie w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych oraz zawodowych, fundacji i samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Limitów nie muszą przestrzegać także rolnicy ryczałtowi, komornicy oraz przedsiębiorcy zagraniczni świadczący usługi na terenie Polski w ramach czasowego transgranicznego ich świadczenia.