Jak prać buty w pralce, aby ich nie zniszczyć? Unikaj tych błędów, a nie skończą w koszu na śmieci

Jak prać buty sportowe w pralce, aby ich nie zniszczyć i móc cieszyć się nimi przez długie lata? Podpowiadamy, czy pranie butów w pralce jest bezpieczne. Sprawdź, co należy zrobić, aby były czyste i świeże. Podpowiadamy także, jak czyścić białe buty, aby zachowały dawny wygląd.

Buty brudzą się niemal codziennie, gdy wychodzimy z domu. Choć można je regularnie czyścić ręcznie, nie usuniemy w ten sposób wszystkich zabrudzeń. Co pewien czas warto je wyprać w pralce

Zobacz wideo Brudne buty zimą są twoją zmorą? Oto dwa szybkie myki, które je uratują

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak wyprać sneakersy w pralce? Upewnij się, że ich nie zniszczysz

Przed włożeniem butów do pralki upewnij się, że możesz je w ten sposób wyprać. Do prania w pralce nie nadają się buty zamszowe, skórzane i klejone. Nadmiar wody może spowodować ich rozklejenie. Lepiej nie prać też butów na obcasie ani takich, które zawierają drobne elementy, ponieważ mogą uszkodzić bęben pralki. Takie obuwie lepiej wyczyścić ręcznie. Zabrudzenia usuniesz mokrą ściereczką lub gąbką z odrobiną płynu do mycia naczyń.

Jak prać buty robocze w pralce? To nie jest takie proste, jak myślisz

Gdy już upewnisz się, że twoje buty nadają się do prania w pralce, odpowiednio je do tego przygotuj. Nie wystarczy bowiem wrzucić ich po prostu do bębna. Większe zabrudzenia, takie jak plamy z błota czy piach usuń ręcznie przed praniem. Pozbądź się także ewentualnych kamieni, które znajdziesz w podeszwie. Mogą doprowadzić do zepsucia pralki. Wyciągnij także sznurówki i wkładki. Te elementy możesz wyprać ręcznie w misce z wodą z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń.

jak prać firanki Jak wybielić firanki? Jeśli użyjesz tych trików, będą wyglądać jak nowe

Tak przygotowane obuwie włóż do worka na pranie lub starej poszewki. W ten sposób zabezpieczysz zarówno pralkę, jak i buty przed uszkodzeniem. Wybierz program do delikatnego prania, nie dłuższy niż 30 minut. Maksymalna temperatura, w której możesz wyprać buty to 30 stopni. Ustaw najniższe obroty i wyłącz wirowanie. Stosuj się do powyższych instrukcji, a nie zniszczysz butów w trakcie prania.

01.11.2001 POZNAN MATERAC LOZKO SPANIE SYPIALNIA MEBLE Jak wyczyścić materac? Zamiast pić ją rano, wylej na materiał!

Jak suszyć buty? Nie popełniaj tego błędu

Nie wystarczy tylko odpowiednie pranie, aby nie zniszczyć butów. Trzeba też zadbać o ich suszenie. Wiele osób kładzie buty na parapecie w słoneczne dni, by szybciej wyschły. To ogromny błąd, ponieważ wystawiając obuwie na bezpośrednie słońce, można doprowadzić do ich zżółknięcia. Lepiej zostaw je w jasnym, przewiewnym miejscu. Możesz włożyć do butów ręcznik papierowy, który odciągnie wilgoć. Po wyschnięciu warto także spryskać wkładki środkiem dezynfekującym, by zapobiec rozwojowi bakterii. 

Więcej o: