Jak dbać o grudnik? Pielęgnacja jest banalna! Jeśli podlejesz go tym wywarem, roślina ci podziękuje

Kaktus bożonarodzeniowy, czyli grudnik to roślina obecna w wielu polskich domach. Jak dbać o grudnika, aby pięknie rósł i zakwitł? Metody pielęgnacji kaktusa bożonarodzeniowego są banalnie proste! Podpowiadamy, co warto robić.

Grudnik to roślina z rodziny kaktusowatych, która pochodzi z Ameryki Południowej. Grudnik nazywany jest również jako kaktus bożonarodzeniowy, szlumbergera, zygokaktus czy raczek. Ten piękny kwiat sprawdzi się świetnie w okresie świątecznym jako ozdoba do domu. Sprawdź jak zadbać o kaktusa bożonarodzeniowego, czyli grudnika.

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pielęgnacja grudnika. W ten sposób kwiat zakwitnie!

Grudnik swoją nazwę zawdzięcza właśnie porze kwitnięcia, a jest to oczywiście grudzień. Jednak, aby roślina zakwitła idealnie na okres świąt, należy zapewnić jej odpowiednie warunki. Grudnik powinien stać w jasnym pomieszczeniu w temperaturze od 18 do około 20 stopni Celsjusza. Grudnika należy podlewać raz w tygodniu, a co kilka dni możesz zraszać go wodą, aby utrzymać odpowiednią wilgotność. Podczas zraszania rośliny, uważaj, aby nie zmoczyć kwiatów, ponieważ mogą one opaść.

Rozplenica japońska. Piękna ozdoba ogrodu dla początkujących i nie tylkoRozplenica japońska. Piękna ozdoba ogrodu dla początkujących i nie tylko

Domowe sposoby na pielęgnację grudnika. Ten wywar sprawia cuda

Jeśli chcesz, aby grudnik rósł jak na drożdżach, warto skorzystać z domowego sposobu, który jest uwielbiany przez tę roślinę. Wywar z banana dostarcza wiele potasu, którego rośliny bardzo potrzebują w okresie kwitnięcia. Przygotowanie wywaru z banana wygląda następująco:

  1. Skórkę z bana zalej jednym litrem ciepłej wody w zamykanym pojemniku lub słoiku.
  2. Przygotowaną miksturę należy odstawić na 24 h w ciemne miejsce.
  3. Po dobie wyłów skórkę z banana, a roztwór rozcieńcz w wodzie w równych proporcjach.
  4. Odstaw mieszankę na dwa kolejne dni, a później spryskaj kwiat.

Czego nie unikać przy pielęgnacji grudnika?

Grudnik to kwiat, który dość mocno reaguje na zmianę miejsca. Jeśli roślina jest często przenoszona, może zacząć tracić liście i kwiaty. Pamiętaj, aby nie doprowadzić również do przelania rośliny. Ważne jest również, aby grudnik nie był wystawiany na pełne słońce.

Więcej o: