Jak dbać o grudnik? Pielęgnacja jest banalna! Jeśli podlejesz go tym wywarem, roślina ci podziękuje

Kaktus bożonarodzeniowy, czyli grudnik to roślina obecna w wielu polskich domach. Jak dbać o grudnika, aby pięknie rósł i zakwitł? Metody pielęgnacji kaktusa bożonarodzeniowego są banalnie proste! Podpowiadamy, co warto robić.

Grudnik to roślina z rodziny kaktusowatych, która pochodzi z Ameryki Południowej. Grudnik nazywany jest również jako kaktus bożonarodzeniowy, szlumbergera, zygokaktus czy raczek. Ten piękny kwiat sprawdzi się świetnie w okresie świątecznym jako ozdoba do domu. Sprawdź jak zadbać o kaktusa bożonarodzeniowego, czyli grudnika.

Zobacz wideo Soda oczyszczona ma wiele zastosowań - np. pomoże ci zadbać o rośliny. Sprawdź jak!

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pielęgnacja grudnika. W ten sposób kwiat zakwitnie!

Grudnik swoją nazwę zawdzięcza właśnie porze kwitnięcia, a jest to oczywiście grudzień. Jednak, aby roślina zakwitła idealnie na okres świąt, należy zapewnić jej odpowiednie warunki. Grudnik powinien stać w jasnym pomieszczeniu w temperaturze od 18 do około 20 stopni Celsjusza. Grudnika należy podlewać raz w tygodniu, a co kilka dni możesz zraszać go wodą, aby utrzymać odpowiednią wilgotność. Podczas zraszania rośliny, uważaj, aby nie zmoczyć kwiatów, ponieważ mogą one opaść.

Domowe sposoby na pielęgnację grudnika. Ten wywar sprawia cuda

Jeśli chcesz, aby grudnik rósł jak na drożdżach, warto skorzystać z domowego sposobu, który jest uwielbiany przez tę roślinę. Wywar z banana dostarcza wiele potasu, którego rośliny bardzo potrzebują w okresie kwitnięcia. Przygotowanie wywaru z banana wygląda następująco:

  1. Skórkę z bana zalej jednym litrem ciepłej wody w zamykanym pojemniku lub słoiku.
  2. Przygotowaną miksturę należy odstawić na 24 h w ciemne miejsce.
  3. Po dobie wyłów skórkę z banana, a roztwór rozcieńcz w wodzie w równych proporcjach.
  4. Odstaw mieszankę na dwa kolejne dni, a później spryskaj kwiat.

Czego nie unikać przy pielęgnacji grudnika?

Grudnik to kwiat, który dość mocno reaguje na zmianę miejsca. Jeśli roślina jest często przenoszona, może zacząć tracić liście i kwiaty. Pamiętaj, aby nie doprowadzić również do przelania rośliny. Ważne jest również, aby grudnik nie był wystawiany na pełne słońce.

Więcej o: