Te seniorki w 2023 dostaną wyższe świadczenia. Mówi się też o podwójnej emeryturze

Waloryzacja emerytur podwyższa takie świadczenia jak najniższa emerytura 2023 i nie tylko. Jednak mimo wzrostu wysokości świadczeń, nie wszystkie z nich są zawsze korzystne. Ile będzie wynosić renta rodzinna po mężu 2023? Czy w przyszłym roku możliwa będzie podwójna emerytura dla wdowy? Wyjaśniamy.

Choć renta rodzinna jest powszechnie nazywana rentą dla wdowy, świadczenie to przeznaczone jest dla wszystkich uprawnionych członków rodziny po osobie, która w chwili śmierci miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Lista uprawnionych osób jest sprecyzowana na oficjalnej stronie rządowej. Świadczenie to jest jednak często nieopłacalne, zwłaszcza dla wdów i wdowców, którzy muszą zrzec się własnego świadczenia, by otrzymywać jedynie część oryginalnego świadczenia małżonka.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Minimalna emerytura 2023. Waloryzacja 2023 będzie wyjątkowo korzystna

Dokładna wysokość podwyżek emerytur i rent w nadchodzącym roku będzie znana dopiero w pierwszej połowie lutego. Niemniej rząd poinformował już oficjalnie, że świadczenia wzrosną co najmniej o 250 zł. Oznacza to, że najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną w 2023 roku do 1588,44 zł.

Renta rodzinna po mężu 2023. Jaka jest wysokość świadczenia?

Renta rodzinna stanowi część oryginalnego świadczenia zmarłego, a jej dokładna wysokość zależy od ilości osób uprawnionych do świadczenia. Jak podaje strona ZUS, wynosi ona:

  • 85% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba;
  • 90% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby;
  • 95% świadczenia zmarłego – jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.

Co ważne, renta rodzinna nie może być niższa niż najniższa renta rodzinna.

Podwójna emerytura dla wdowy 2023. Kiedy będzie to możliwe?

Projekt obywatelski dotyczący podwójnej emerytury dla wdów został złożony w maju 2022, o czym możemy przeczytać na oficjalnej stronie Lewicy. Zakłada on istnienie dwóch opcji do wyboru. Kobieta po śmierci męża mogłaby:

  • zachować własną emeryturę i dodać do tego 25% renty po małżonku,
  • wybrać rentę po małżonku i dodać do tego 25% własnej emerytury.

Na chwilę obecną projekt wciąż jest w Sejmie, więc nie można stwierdzić, kiedy takie rozwiązanie mogłoby wejść w życie. Warto zaznaczyć jednak, że Lewica zapewnia o kontynuowaniu zbiórki podpisów, o czym możemy przeczytać na portalu infor.pl.

Więcej o: