Choć renta rodzinna jest powszechnie nazywana rentą dla wdowy, świadczenie to przeznaczone jest dla wszystkich uprawnionych członków rodziny po osobie, która w chwili śmierci miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Lista uprawnionych osób jest sprecyzowana na oficjalnej stronie rządowej. Świadczenie to jest jednak często nieopłacalne, zwłaszcza dla wdów i wdowców, którzy muszą zrzec się własnego świadczenia, by otrzymywać jedynie część oryginalnego świadczenia małżonka.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Dokładna wysokość podwyżek emerytur i rent w nadchodzącym roku będzie znana dopiero w pierwszej połowie lutego. Niemniej rząd poinformował już oficjalnie, że świadczenia wzrosną co najmniej o 250 zł. Oznacza to, że najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną w 2023 roku do 1588,44 zł.
Renta rodzinna stanowi część oryginalnego świadczenia zmarłego, a jej dokładna wysokość zależy od ilości osób uprawnionych do świadczenia. Jak podaje strona ZUS, wynosi ona:
Co ważne, renta rodzinna nie może być niższa niż najniższa renta rodzinna.
Projekt obywatelski dotyczący podwójnej emerytury dla wdów został złożony w maju 2022, o czym możemy przeczytać na oficjalnej stronie Lewicy. Zakłada on istnienie dwóch opcji do wyboru. Kobieta po śmierci męża mogłaby:
Na chwilę obecną projekt wciąż jest w Sejmie, więc nie można stwierdzić, kiedy takie rozwiązanie mogłoby wejść w życie. Warto zaznaczyć jednak, że Lewica zapewnia o kontynuowaniu zbiórki podpisów, o czym możemy przeczytać na portalu infor.pl.