Jak szybko nauczyć się tabliczki mnożenia? Zamiast kucia na blachę prosty sposób na liczenie

Nauka tabliczki mnożenia to kamień milowy w nauce matematyki przez dzieci. Zapamiętywanie wyników może sprawiać niektórym nie lada problem. Mnożenie niższych cyfr może być prostszym zadaniem, dzięki pomocy palców, jednak schody zaczynają sie przy mnożeniu cyfr powyżej 5. Mamy na to jednak sposób!

Nauka w szkołach często wymaga kucia na blachę. Czy to wierszy, dat historycznych, tablicy pierwiastków czy tabliczki mnożenia. Od lat większość z nas zakuwa na pamięć tabliczkę mnożenia, a przecież wcale nie ma takiej konieczności. Istnieje wiele różnych sposobów na opanowanie tabliczki mnożenia w zakresie liczb do 100 i wcale nie ma konieczności uczenia się jej na pamięć.

Zobacz wideo "Co jest złego w tym, że uczeń sprawdzi coś w internecie? Kwestia, żeby umiał zweryfikować znalezione informacje"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? Cyfry powyżej 5

Istnieje bardzo prosta technika dzięki, której w ciągu kilku minut pokażesz dziecku jak mnożyć cyfry powyżej 5. Szybka nauka, do której potrzebne będę tylko palce. Jak każdy wie, każda z dłoni ma po 5 palców, jeśli chcemy pomnożyć cyfry powyżej, musimy wyprostować tyle palców, ile brakuje, na przykład do 7 musimy wyprostować 2, do 9 cztery i tak dalej. Jeśli chcemy pomnożyć na przykład 7 × 8, musimy u jednej dłoni zgiąć dwa palce, a u drugiej trzy. Wyciągnięte palce tworzą dziesiątki, w tym przypadku mamy wyciągnięte dwa i trzy palce co po dodaniu daje pięć, pamiętając,że tworzą one dziesiątki, wychodzi więc 50. Pozostałe zgięte palce mnożymy przez siebie, co daje nam 6. Wynik mnożenia więc daje nam 56. Kompletny instruktaż tej techniki jest wyjaśniony na filmie.

 

Gorąca woda sposobem na zmrożoną szybę? Fizycy zdecydowanie odradzają. Zdjęcie ilustracyjne Jak usunąć rysy z szyby samochodowej? Wystarczy produkt z łazienki

Sposoby na tabliczkę mnożenia. Szybkie mnożenie przez 9

Mnożenia przez dziewięć można się szybko nauczyć dzięki dwóm prostym sposobom. Pierwszy polega na zapisaniu po kolei liczb od 1 do 9 i dopisaniu x 9 od góry do dołu. Następnie przechodzimy do wyniku – najpierw piszemy od góry do dołu cyfry od 0 do 9, a następnie to robimy to samo tylko w odwrotną stronę. Wszystko przedstawione jest w poniższym filmiku:

 

 Druga metoda jest nieco szybsza i jest metodą paluszkową. Zagnij palec z liczbą, przez którą mnożymy 9, w ten sposób otrzymasz wynik – po lewej stronie od zagiętego palca jest liczba dziesiątek, a po prawej – liczba jedności.

 

jak wyczyścić mikrofalówkę? Jak umyć mikrofalę domowym sposobem? Wystarczą tylko dwa składniki

Więcej o: