Według informacji podanych przez resort cyfryzacji dla portalu Business Insider w 2023 ważność stracą dowody osobiste ponad 2,1 mln obywateli. Dużą ich część stanowią osoby urodzone w 1995, które osiągnęły pełnoletniość w 2013 i ich dokumenty mają już 10 lat. Jakie kroki należy podjąć, jeśli zbliża się termin ważności naszych dokumentów? Przestrzeganie obowiązujących terminów uchroni nas od surowych kar.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Zgodnie z oficjalnymi informacjami rządowymi, wniosek o dowód osobisty muszą złożyć osoby, które:
Ponadto do wymiany dowodu osobistego są zobowiązane osoby, których dokument traci ważność. W większości przypadków ważność dowodu tożsamości wynosi 10 lat od dnia wydania. W razie wątpliwości datę tę można sprawdzić również na samym dokumencie.
Zgodnie z Ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych, za brak dowodu osobistego grozi kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł lub kara pozbawienia wolności do lat 3.
Wniosku o dowód osobisty nie można złożyć online, zrobimy to wyłącznie osobiście w urzędzie. Szczegóły dotyczące procedury składania wniosku zostały opisane na stronie gov.pl. Najistotniejsze w omawianym przypadku jest jednak to, że wniosek musi być złożony co najmniej 30 dni przed upływem terminu ważności obecnego dokumentu. Co więcej, wprowadzona przez rząd darmowa aplikacja mObywatel nie zwalnia nas z obowiązku wymiany dowodu osobistego, gdyż nie stanowi ona zamiennika dokumentu.
Nowy dowód osobisty jest zazwyczaj dostępny do odbioru po 30 dniach, choć w wielu przypadkach jest to możliwe wcześniej. Możemy to sprawdzić w łatwy sposób dzięki dedykowanej stronie internetowej. Wystarczy podać w odpowiednim polu numer wniosku o dowód osobisty, który znajdziemy na potwierdzeniu złożenia wniosku.