Ekologiczny samochód wykonany z soi? Był mocniejszy niż stalowe! Henry Ford udowodnił, że to możliwe

Ekologiczny samochód wykonany z soi? Henry Ford udowodnił, że to możliwe. Jeden z najbardziej ekologicznych samochodów na świecie, był wykonany z soi i konopi. Podobno tworzywo, które stworzył Ford, było nawet mocniejsze niż stal. Poznaj jeden z ciekawszych projektów aut.

Na przestrzeni lat było naprawdę wiele projektów samochodów. Wiele z nich było mniej lub bardziej ekologicznych. Jednak jednym z czołowych projektów, był ten wykonany przez Henriego Forda, który stworzył samochód z soi i konopi. Tworzywo okazało się mocniejsze niż stal.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Gala The Best of Moto 2022. Które samochody zostały nagrodzone?

Dlaczego postanowiono tworzyć samochód z konopi i soi? Wszystko przez II wojnę światową

W czasie II wojny światowej stal oraz inne metale były głównie wykorzystywane w przemyśle zbrojeniowym. Z tego powodu chciano oszczędzić na tych materiałach. Henry Ford oraz botanik George Washington Caravera, postawili na konopie i soje. Tak powstał samochód prawie całkowicie wykonany z naturalnych składników. Karoseria była wykonana przede wszystkim z celulozy pochodzącej z konopi i soi, natomiast szyby wykonano z akrylu. Cały projekt okazał się o mniej więcej 30% lżejszy od konwencjonalnego auta. Co ciekawe, tworzywo otrzymane z konopi i soi okazało się znacznie mocniejsze niż stal, z której zwykle wykonywano samochody. Niestety projekt został porzucony i nigdy nie podano powodów tej decyzji. 

 

Dodatek elektryczny od 1 grudnia 2022. Dla kogo 1000 i 1500 zł?Gdzie złożyć wniosek o dodatek elektryczny? Te osoby już tego nie zrobią!

Badania nad zastosowaniem konopi i soi zaprzestano. Nigdy nie podano powodów

Badania nad tworzywem z konopi i soi prowadzono aż 12 lat. Jednak Henry Ford zaprzestał w pewnym momencie prowadzić projekt. Nigdy nie podano powodów tej decyzji. Jednak zapotrzebowanie na ekologiczne tworzywa rośnie i coraz więcej naukowców interesuje się biopaliwami i plastikiem organicznym. Niektóre marki takie jak BMW, Ford, Honda, czy Mercedes zaczynają umieszczać elementy do nowych modeli wykonane właśnie z tworzyw konopnych. 

Gdzie na wakacje w 2023 roku? CNN opublikowało listę najlepszych kierunków. Otwiera ją Polska - zdjecie ilustracyjneCNN opublikowało listę miejsc wartych odwiedzenia. Otwiera ją Polska

Więcej o: