Kiedy rozebrać choinkę i co z nią zrobić po Świętach? Dzięki tym sposobom zyska "drugie życie"

Po świętach wiele osób zastanawia się, co zrobić z choinką, która zaczyna gubić liście. Nie tylko wygląda ona nieestetycznie, ale też powoduje spory bałagan. Kiedy rozbiera się choinkę? Proponujemy sposoby, aby mogła przydać się po raz drugi.

Z czasem choinka zaczyna marnieć i nie wygląda już tak pięknie, jak na początku Świąt Bożego Narodzenia. Jej gałęzie zaczynają opadać, a igły sypią się na podłogę w zastraszającym tempie. Dowiedz się, kiedy przychodzi najwyższa pora na rozebranie drzewka i gdzie można je wyrzucić, by było to ekologiczne.

Zobacz wideo WGruzja - to tutaj rodzą się bożonarodzeniowe choinki całej Europy. Nie jest to jednak nic uroczego

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kiedy rozbieramy choinkę? Są trzy terminy

Wiele osób zastanawia się, kiedy jest najlepsza pora na rozebranie choinki. W polskiej tradycji są aż trzy terminy:

  • 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli — jest to pierwsze święto w nowym roku i wiele osób decyduje się wtedy na rozebranie choinki
  • niedziela Chrztu Pańskiego, czyli pierwsza niedziela po święcie Trzech Króli — według katolickiego kalendarza liturgicznego to właśnie ten dzień jest uznawany za koniec Świąt
  • Matki Bożej Gromniczej (2 lutego) - ostatni dzień świąt w starszych kalendarzach katolickich

Dziadkowie przy domuKiedy jest Dzień Babci i Dziadka 2023? Pomysły przygotowania do świąt

Co można zrobić ze starą choinką? Ma ona kilka zastosowań

Jeśli twoja choinka ma korzenie, możesz ją zasadzić w ogrodzie. Mieszkańcy blokowisk mogą zapytać spółdzielni, czy w okolicy jest możliwość posadzenia drzewka. Jeżeli jest to choinka cięta, możesz ją wykorzystać na kilka sposobów. Z pieńka zrobisz podpórki pod drzwi czy na regały z książkami. Gałązki wykorzystasz jak ściółkę do roślin kwasolubnych lub do ocieplenia rabatek na zimę.

Dzięcioł białogrzbiety jest jednym z naszych najrzadszych dzięciołów, do życia potrzebuje olbrzymich ilości martwych drzew, głównie liściastych.
Zima jest świetną porą na obserwację tych ptakówCzy można ściąć gałęzie z drzewa sąsiada, jeśli sięgają aż na naszą działkę?

Gdzie można oddać choinkę, aby było ekologicznie? Tu dostanie nowe życie

W wielu miastach są organizowane zbiórki, na których można oddać swoją choinkę po świętach. Drzewka z korzeniami są zasadzane na nowo, zazwyczaj w przestrzeni miejskiej, by mogły dalej rosnąć i cieszyć oko. Cięte choinki są natomiast przekazywane do kompostowni. Jest to najbardziej ekologiczny sposób na pozbycie się drzewka. Jeśli nie możemy pojechać na taką zbiórkę, pozostaje nam wyrzucenie rośliny na śmietnik. Oczywiście jest to dopuszczalne, ale choinkę należy postawić w taki sposób, by nie przeszkadzała innym w dotarciu do śmietnika. Najlepiej wystawić ją w dzień wywozu śmieci bio

Więcej o: