Gdzie wyrzucić paragon? Dowiedz się, co z nim zrobić, jeśli chcesz być eko

Gdzie wyrzucać paragon? - to bieżący i codzienny problem. Wydawane są bowiem przy każdym zakupie niezależnie od tego, czy nabywamy żywność, czy inne towary. Co więcej - tak naprawdę w ten sam sposób powinny być traktowane bilety z parkomatów, potwierdzenia z bankomatu i inne podobne wydruki. Spotykamy je więc na każdym kroku, a ich ilość - gdy się nad tym zastanowić - jest ogromna.

Gdzie wyrzucać paragony fiskalne, potwierdzenia z bankomatu etc.? 

Gdzie wyrzucić paragon fiskalny i inne wydruki na papierze termicznym? Ten problem jest udziałem każdego z nas, gdyż każdego dnia robiąc zakupy, płacąc w parkometrze czy pobierając gotówkę z bankomatu uzyskujemy wydruk, który z czasem musimy wyrzucić? Gdzie powinniśmy umieścić taki papier? Czy faktycznie właściwy będzie pojemnik na papier i tekturę? Okazuje się, że niekoniecznie.

Karton po mleku - gdzie wyrzucić? Gdzie wyrzucić karton po mleku? To powszechny problem Polaków

Do jakich śmieci wyrzucać paragony? To ważne, bo odpowiednia segregacja to podstawa

Pytanie to jest słuszne i zadaje je sobie wiele osób, bo wbrew pozorom odpowiedź wcale nie jest oczywista. Wydawałoby się, że są to papierowe karteczki z nadrukiem. Tymczasem są sztucznym, termicznym odpowiednikiem papieru, więc ma znaczenie, do jakich śmieci wyrzucamy paragony. Dlatego też jedynym słusznym wyjściem jest pozbyć się tego odpadu do pojemnika na śmieci zmieszane. Paragony z czasem blakną, ale to nie zmienia ich charakteru jako odpadu.

Zobacz wideo Odpady w Polsce to "ewidentny" przykład szarej strefy

Czy paragony wyrzucamy do papieru? Nie!

Czy paragony wyrzucamy do papieru, to w zasadzie pytanie retoryczne. Niestety dość często tak robimy – wybieramy niebieskie kubły na śmieci, co nie powinno mieć miejsca. Materiał, z którego są wykonane nie zachowuje się bowiem jak papier i nie rozkłada się w ten sam sposób. Paragony zanieczyszczają makulaturę, więc i z tego powodu nie powinno się ich wyrzucać razem z kartonami i innymi papierowymi odpadami.

Kartony po jajkach, o ile są czyste i suche, powinny trafiać do niebieskiego pojemnika na papier i tekturę. Gdzie wyrzucić wytłaczanki, czyli co zrobić z opakowaniami po jajkach?

Papier termiczny do wydruków z kas fiskalnych, biletomatów, parkomatów i innych podobnych urządzeń, jest produkowany w taki sposób, że nie jest później możliwe jego przetworzenie w tym samym procesie technologicznym, co zwykła, czysta makulatura. W ostatnim czasie w sklepach pojawiły się też niebieskie paragony, o których mówi się, że mogą być wyrzucane do kubłów na papier. Według niektórych ekoaktywistów, niestety jednak nie do końca tak jest. Dalej bowiem dokumenty te są papierem termicznym, a włókna celulozowe, z których są wytworzone, nie nadają się do recyklingu. Dlatego też niebieskie paragony winny być wyrzucane do śmieci zmieszanych, choć dobrym pomysłem jest tworzenie tych dokumentów fiskalnych z papieru pochodzącego z recyklingu. Słuszną inicjatywą, która pojawiła się już w niektórych krajach, jest możliwość otrzymania paragonu smsem, mailem czy w odpowiedniej aplikacji na telefonie. Być może z czasem w Polsce również będzie to dostępne.

Zobacz też: Odpady BIO. Jaki pojemnik wybrać? Co do nich zaliczamy?

Więcej o: