Kara może dotknąć nawet 46 tys. osób. Od nowego roku wprowadzono rekordowe opłaty

Nie każdy, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny, wie, że powinien płacić abonament RTV. Jak informuje Poczta Polska, opłata za abonament radiowo telewizyjny 2023 jest znacznie wyższy niż 2022. Ile wynosi abonament RTV 2023 i jaka jest kwota za cały rok?

Osobom, które nie wywiążą się z tego obowiązku, grożą kary. Według portalu Wirtualnemedia.pl od 1 stycznia do 30 listopada 2022 r. wszczęto postępowania egzekucyjne z 45 854 tytułów egzekucyjnych.

Zobacz wideo "Kalejdoskop". Netflix wypuścił serial, którego odcinki można oglądać w dowolnej kolejności [ZWIASTUN]

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Ile kosztuje RTV 2023? Abonament RTV 2023 kwota za cały rok

 Ile będzie kosztował abonament RTV w 2023 roku? Wysokość abonamentu określa obwieszczenie KRRiT z dnia 25 maja 2022 r. w sprawie wysokości abonamentu stałego na rok kalendarzowy 2023. Za 1 miesiąc trzeba zapłacić 8,70 zł miesięcznie za radio i 27,30 zł za telewizor lub odbiornik radiowo-telewizyjny. Abonament można opłacać co miesiąc, kilka miesięcy z góry lub za cały rok. Jeśli abonent zdecyduje się na comiesięczne wpłacanie środków, łączna kwota za 12 miesięcy wyniesie odpowiednio 104,40 zł i 327,60 zł. Osoby, które zapłacą rachunek do 25 stycznia 2023 roku, otrzymają 10% zniżki. W ciągu roku są również zniżki dla abonentów, którzy płacą więcej niż jeden miesiąc w tym samym czasie. Zasada ta obowiązuje, jeżeli właściciel uiści opłatę do 25 dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego.

Abonament RTV na 2023 rok. Kto zwolniony jest z opłat?

  • osoby, które ukończyły 75 lat,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, 
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia. 

Osoby spełniające powyższe warunki muszą okazać na poczcie dokument uprawniający do zwolnienia oraz oświadczenie.

Abonament radiowo-telewizyjny 2023. Kto może dostać karę?

Obecnie Poczta Polska przeprowadza kontrole w celu sprawdzenia, czy mamy zarejestrowane urządzenia i czy są one gotowe do natychmiastowego odbioru. Osoby, które nie wywiążą się ze swoich zobowiązań i nie zarejestrują w ciągu 14 dni od otrzymania odbiorcy oraz nie uiszczą opłaty abonamentowej, mogą zostać ukarane karami pieniężnymi. To 30-krotność miesięcznego abonamentu, więc do 2023 roku możliwe jest maksymalnie 819 zł.

Według portalu Wirtualnemedia.pl problemy może mieć jednak blisko 46 tysięcy Polaków.

Więcej o: