Lepiej sprawdź swój portfel. Ta moneta może być warta krocie! Szukają jej kolekcjonerzy

Ta moneta to dla numizmatyków prawdziwy skarb. Kolekcjonerzy oferują za nią aż 100 tysięcy złotych. W Polsce jest tylko kilkadziesiąt sztuk, ponieważ w czasach II Rzeczpospolitej ta nietypowa pięciozłotówka została wycofana z obiegu.

Zainteresowanie numizmatyką rośnie wśród Polaków. Coraz więcej osób kolekcjonuje monety i jeździ po świecie w poszukiwaniu ciekawych okazów. Ta pięciozłotówka jest najrzadszą monetą w Polsce, a kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nią fortunę. Co sprawia, że jest tak wyjątkowa?

Zobacz wideo Jak słaby kurs złotego wpływa na nasze portfele? Wyjaśniamy

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Najrzadsza moneta w Polsce. Dlaczego pragną jej kolekcjonerzy?

Na awersie tej rzadkiej monety widnieje orzeł w koronie. Z drugiej strony dumnie kroczy Nike, bogini zwycięstwa. Pięciozłotówka została wprowadzona do obiegu w 1928 roku, jednak to właśnie wersja z 1932 jest najbardziej pożądana. Dlaczego? Szacuje się, że na świecie zostało od 26 do 120 takich monet. Wycofano ją z obiegu na skutek zmiany ustroju monetarnego jeszcze w tym samym roku, w którym została wyprodukowana.

Ile kosztuje najrzadsza moneta w Polsce? Zawrotne ceny na aukcjach

Fakt, że ta pięciozłotowa moneta jest najrzadszą, jaką można spotkać w Polsce sprawia, że jej cena również jest wyjątkowa Na aukcjach waha się od 30 do nawet 100 tys. złotych. Pieniądz został wykonany ze srebra, a autorem projektu był Edward Witting. Pomnik z tym samym wizerunkiem Nike, który widnieje na rewersie, miał powstać w Gdyni, jednak do jego budowy nigdy nie doszło.

Najdroższe monety na świecie. Ceny liczone w milionach dolarach

Choć cena polskiej pięciozłotówki może przerażać, nie jest najwyższa, jaką zaproponowano za tak wyjątkowy pieniądz. Najdroższa polska moneta — 100 dukatów Zygmunta III Wazy — została sprzedana w styczniu 2018 roku za 2 160 000 dolarów. Nie jest to jednak światowy rekord. Jedną z najdroższych monet na świecie jest amerykańska Double Eagle. Złoty pieniądz o nominale dwudziestu dolarów został wycofany z obiegu w 1933 roku, a niemal wszystkie monety przetopiono. Z tego powodu wpisuje się w listę najrzadszych monet świata. W 2002 roku wystawiono ją na aukcję za cenę 7,5 miliona dolarów.

Więcej o: