Środa Popielcowa 2023: Kiedy będzie i jak się ją obchodzi? Dowiedz się więcej o tym Święcie

Środa Popielcowa 2023: Kiedy będzie i jak się ją obchodzi? Wielkimi krokami zbliża się Środa Popielcowa. To właśnie ona w Kościele Katolickim rozpocznie czterdziestodniowy post, który zakończy się Wielkanocą. Dowiedz się, kiedy dokładnie Środa Popielcowa 2023

Wielkimi krokami zbliża się czas Wielkiego Postu. Rozpocznie go Środa Popielcowa, która jest bardzo ważnym Świętem dla Kościoła Katolickiego. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy dokładnie wypada w tym roku oraz jak się ją obchodzi, to spieszymy z pomocą. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 60% Polaków uważa, że ryba to nie mięso. Czy ma rację?

Kiedy jest Środa Popielcowa 2023? To już naprawdę niedługo

W 2023 roku Środa Popielcowa przypadła na 22 lutego. Wtedy również rozpocznie się okres Wielkiego Postu w Kościele Katolickim. Będzie to okres, w którym katolicy powinni przygotowywać się do obchodów Wielkanocy. Środa Popielcowa łączy się również z wieloma zasadami jej obchodów. Przede wszystkim wiąże się ona ze ścisłym postem, ale również bardzo ważną mszą, na którą wszyscy katolicy powinni pójść. 

Ile kalorii ma pączek z lukrem? Ile kalorii ma pączek z lukrem? Dowiedz się, ile pączków możesz zjeść

Jak obchodzi się Środę Popielcową? Dowiedz się, o czym powinien wiedzieć każdy katolik

Obchody Środy Popielcowe są bardzo ważne w Kościele Katolickim, ponieważ rozpoczynają jeden z najważniejszych okresów — Wielki Post. Tego dnia należy zachować ścisły post. Łączy on w sobie zarówno post ilościowy, jak i jakościowy. 

  • Post jakościowy: Polega na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i rosołu. Nie zabrania jednak spożywania ryb, czy też nabiału,
  • Post ilościowy: Określa ściśle ile danego dnia wolno zjeść posiłków. Jeśli obowiązuje, katolikom wolno przygotować dla siebie jeden większy posiłek oraz dwa mniejsze. Nie zakazuje natomiast określonych produktów, ale tylko w przypadku głównego dania. Rano i wieczorem powinno się zachować wstrzemięźliwość.

Innym ważnym elementem obchodów jest msza. W jej trakcie głowy wiernych posypywane są popiołem na znak oczyszczenia i zmartwychwstania. 

Dzień babci Kiedy jest Dzień Babci? Pomysły na prezenty i życzenia dla babci

Więcej o: