Zamrożenie cen prądu 2023. Kto może ubiegać się o wsparcie? Konieczny jest wniosek

Jak oszczędzać pieniądze? Wysoka inflacja sprawia, że Polacy szukają sposobów, na podreperowanie domowego budżetu. Sprawdź, co zrobić, aby uchronić się przed wzrostem cen. Pomóc może Rządowa Tarcza Solidarnościowa, która gwarantuje zamrożenie cen energii elektrycznej.

Rządowa Tarcza Solidarnościowa ma chronić przed nagłym wzrostem ceny energii elektrycznej. Dotyczy to okresu od 1 grudnia 2022 do końca roku 2023. Kto może ubiegać się o zamrożenie cen prądu i jak złożyć wniosek?

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zamrożenie cen prądu. Kto może złożyć wniosek?

Jak można przeczytać na portalu gov.pl, program zakłada ustalenie stałej ceny energii elektrycznej dla rocznego zużycia na poziomie:

  • 2000 kWh dla gospodarstw domowych;
  • 2600 kWh dla osób z niepełnosprawnościami;
  • 3000 kWh dla rodzin wielodzietnych (z Kartą Dużej Rodziny) i gospodarstw rolnych.

Dodatkowo z tarczy mogą skorzystać właściciele średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw, samorządy oraz podmioty użyteczności publicznej, np. szkoły, przedszkola, uczelnie, szpitale, przychodnie czy ośrodki pomocy społecznej.

Na jakie ceny energii elektrycznej można liczyć? Stały koszt przez 13 miesięcy

Zamrożenie cen prądu ma zagwarantować stały koszt odpowiedni dla poziomu zużycia każdej grupy. W 2023 roku tylko nadwyżka będzie obciążona wyższym kosztem. W przypadku rodzin, gospodarstw domowych, rolnych i osób z niepełnosprawnościami nie będzie to wyższa cena niż 693 zł/MWh. Przedsiębiorstwa, samorządy i placówki nie zapłacą natomiast więcej niż 785 zł/MWh.

Wniosek o zamrożenie cen prądu. Jak go złożyć?

Aby skorzystać ze stałych cen prądu, należy złożyć oświadczenie do przedsiębiorstwa energetycznego, które dostarcza energię elektryczną. Można to zrobić osobiście w placówce, przesłać podpisany wniosek pocztą lub złożyć go elektroniczne, również z osobistym podpisem. Jedynie gospodarstwa domowe, których limit rocznego zużycia wynosi do 2000 kWh, nie muszą składać takiego oświadczenia. Termin składania wniosków to 30 czerwca 2023 roku

Więcej o: