Pompa ciepła to tanie i ekologiczne rozwiązanie. Staje się też coraz bardziej popularne w wielu polskich domach. Dodatkowo pompy są samoobsługowe i nie trzeba nad nimi pracować tak jak w przypadku dorzucania węgla do pieca. Z powodu wygody i ekologii Ministerstwo Klimatu zaproponowało dopłaty do zakupu pomp dla chętnych w programie "Czyste powietrze 2023".
Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Program rządzących zakłada m.in. dofinansowanie demontażu aktualnego, nieefektywnego ogrzewania w domu, zakupu pompy ciepła i zamontowania jej. Dofinansowanie obejmuje pompy ciepła typu powietrze-woda lub pompy gruntowne. Ma to zachęcić Polaków do stosowania ekologicznych form ogrzewania domów. Wysokość dotacji zależy od dochodów osoby wnioskującej.
Ubiegających się o dotacje podzielono na trzy grupy. Dodatkowo zmieniła się wysokość dofinansowania dla poszczególnych osób:
Dofinansowanie z programu zakłada zakup i montaż pomp ciepła typu powietrze-woda oraz pomp gruntowych. Czym one są? Pierwszy rodzaj jest najczęściej stosowany w polskich domach. Te pompy pobierają ciepło z powietrza i przekazują je do wody, która krąży w instalacji domowej. Zasila ono grzejniki i system ogrzewania podłogowego. Gruntowa pompa ciepła to rury zakopane w ziemi i wypełnione płynem niezamarzającym.