Wprowadzono zmiany w dopłatach do ciepła. "Czyste powietrze 2023" z nowymi dotacjami dla trzech grup

Zmiany w dopłatach do ciepła dla wielu osób mogą być bardzo korzystne. "Czyste powietrze" 2023" przewiduje podział na grupy i znaczne zmiany w dofinansowaniu. Dotyczy to m.in. osób, które posiadają pompy ciepła, ale nie tylko. Ile można dostać w walce ze smogiem, aby obniżyć koszty ogrzewania? Kto może wnioskować?

Pompa ciepła to tanie i ekologiczne rozwiązanie. Staje się też coraz bardziej popularne w wielu polskich domach. Dodatkowo pompy są samoobsługowe i nie trzeba nad nimi pracować tak jak w przypadku dorzucania węgla do pieca. Z powodu wygody i ekologii Ministerstwo Klimatu zaproponowało dopłaty do zakupu pomp dla chętnych w programie "Czyste powietrze 2023".

Zobacz wideo Prezes Kowalik: Z szacunków wynika, że Polska potrzebuje ok. 170 TWh energii rocznie

Zainteresował Cię ten artykuł? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Czyste powietrze 2023. Jakie są założenia programu?

Program rządzących zakłada m.in. dofinansowanie demontażu aktualnego, nieefektywnego ogrzewania w domu, zakupu pompy ciepła i zamontowania jej. Dofinansowanie obejmuje pompy ciepła typu powietrze-woda lub pompy gruntowne. Ma to zachęcić Polaków do stosowania ekologicznych form ogrzewania domów. Wysokość dotacji zależy od dochodów osoby wnioskującej.

Dofinansowanie do pomp ciepła 2023. Kto może ubiegać się o dotacje?

Ubiegających się o dotacje podzielono na trzy grupy. Dodatkowo zmieniła się wysokość dofinansowania dla poszczególnych osób:

  • I grupa: są to osoby, których roczny dochód nie przekroczył 135 tys zł. Będzie to sprawdzane na podstawie zeznania podatkowego.
  • II grupa: do tej grupy zaliczają się ci, których dochód w gospodarstwie wieloosobowym nie przekroczył 1894 zł netto na osobę lub 2651 zł netto na osobę w gospodarstwie jednoosobowym
  • III grupa: obejmuje osoby, których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza kwoty 1090 zł w gospodarstwie wielorodzinnym i 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym

Rodzaje pomp ciepła i ich przeznaczenie. Jak to działa?

Dofinansowanie z programu zakłada zakup i montaż pomp ciepła typu powietrze-woda oraz pomp gruntowych. Czym one są? Pierwszy rodzaj jest najczęściej stosowany w polskich domach. Te pompy pobierają ciepło z powietrza i przekazują je do wody, która krąży w instalacji domowej. Zasila ono grzejniki i system ogrzewania podłogowego. Gruntowa pompa ciepła to rury zakopane w ziemi i wypełnione płynem niezamarzającym.

Więcej o: