Czasami wystarczy chwila nieuwagi, a żelazko zostanie przypalone razem z ubraniem. Niestety, ale zdarza się, że po długim jego użytkowaniu pojawiają się na nim ślady, które mogą ubrudzić odzież.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Jeśli zauważysz na swoim żelazku kamień i przypalenia, z pomocą przyjdzie kwasek cytrynowy! Na początek, sprawdź w instrukcji żelazka, czy takie odkamienianie może być przeprowadzane na twoim urządzeniu. Jeśli tak, odłącz żelazko od prądu i poczekaj, aż ostygnie. Dwie łyżki kwasku cytrynowego wsyp do szklanki wody i wymieszaj. Ściereczkę zamocz w cieczy, a na nią nałóż małą wykałaczkę. Zacznij przetykać nią wszystkie otwory w stopie żelazka, a następnie resztę roztworu wlej do żelazka, włącz je i ustaw na najwyższą temperaturę. Wyprasuj jakiś materiał do momentu, aż cały roztwór wyparuje. Jeśli nie masz kwasku, na ściereczkę możesz wylać odrobinę octu i postąpić w taki sam sposób.
Kolejnym domowym i skutecznym sposobem na wyczyszczenie żelazka jest użycie folii aluminiowej. Kawałek folii rozłóż na desce i delikatnie pognieć ją. Żelazko nagrzej do średniej temperatury i odłącz od prądu, a następnie zacznij prasować folię. Dla lepszego efektu na folii możesz rozsypać trochę soli kuchennej.
Jeśli twoje żelazko jest tak mocno przypalone, że domowe sposoby nie działają, możesz pomyśleć o zakupie żelazka w sprayu. Idealnie sprawdzi się w awaryjnych sytuacjach. Żelazko w sprayu możesz kupić w wielu marketach i drogeriach. Korzystanie z niego jest bardzo proste. Wystarczy, że ubranie powiesisz na wieszaku, popryskasz sprayem i rozciągniesz. Taki sposób nada się idealnie na służbowe wyjazdy czy kryzysowe sytuacje, takie jak np. brak prądu.