Zmiany w rozliczeniach za 2022 rok. Jeśli połączysz dwa wnioski w jeden, sporo zaoszczędzisz

Ulgi podatkowe 2023 pozwalają płacić mniejszy podatek. Popularne ulgi mają różne formy, a jedna z nich jest szczególnie interesująca. Wprowadzone zmiany w rozliczeniach za 2022 sprawią, że wspólne rozliczanie się małżonków 2022/2023 będzie jeszcze bardziej opłacalne. Co dokładnie się zmieniło?

Bardzo ważną zmianą dla małżeństw obowiązującą od 1 stycznia 2022 jest możliwość wspólnego rozliczania się nawet w sytuacjach, gdy małżeństwo nie trwało przez cały rok. Istotne jest jedynie to, czy małżonkowie pozostawali w związku do końca roku. Oznacza to, że osoby, które pobrały się w grudniu 2022, mogą rozliczać się wspólnie za 2022 przy zeznaniu rocznym. Nie jest to jednak jedyna zmiana na lepsze.

Zobacz wideo Czy warto rozliczać się ze współmałżonkiem? Pytamy ekspertkę

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zmiany w rozliczeniach za 2022. Wzrost kwoty wolnej od podatku wpłynie na małżeństwa

Od 1 stycznia 2022 r. kwota wolna od podatku wzrosła do 30 tys. zł. Zmiana ta niesie wiele korzyści dla rodzin, o czym możemy przeczytać więcej na stronie rządowej. Dla osób rozliczających się z małżonkiem oznacza to podwójną kwotę wolną od podatku, czyli aż 60 tys. zł. Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne w sytuacjach, gdy jeden z małżonków nie pracuje lub jego dochody są relatywnie niskie.

Wyższy I próg podatkowy. Część małżeństw może liczyć na niższy podatek

Od 1 stycznia obowiązuje również wyższy próg podatkowy. Zgodnie z informacjami o Polskim Ładzie dostępnymi online I próg podatkowy został podniesiony z 85 tys. do 120 tys. zł. Zmiana ta jest szczególnie istotna dla małżeństw, w których jeden z małżonków zarabia powyżej 120 tys. zł, a drugi znacznie poniżej. Dochody małżonków są bowiem sumowane i dzielone na dwa. Może okazać się zatem, że małżonek zarabiający więcej nie będzie musiał płacić podatku w wysokości 32%, tylko 12%. Złożenie wspólnego wniosku pomoże wielu parom zaoszczędzić pieniądze.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej. Komu przysługuje rekompensata?

Ostatnią zmianą, o której powinny wiedzieć osoby rozliczające się wspólnie z małżonkiem, jest ta dotycząca likwidacji ulgi dla klasy średniej. Formą rekompensaty za zlikwidowanie tej ulgi będzie obniżenie stawki PIT w pierwszym przedziale skali podatkowej z 17% do 12% od 1 lipca 2022, o czym informowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Jeżeli podatek należny obliczany według przepisów obowiązujących przed likwidacją ulgi dla klasy średniej będzie wyższy od hipotetycznego podatku należnego za 2022, właściwy naczelnik urzędu skarbowego zwróci podatnikowi kwotę tej różnicy. Informacja o wystąpieniu kwoty różnicy zostanie przekazana danemu podatnikowi w terminie 21 dni od dnia złożenia zeznania.

Więcej o: