Roczne zeznanie podatkowe wiąże się z koniecznością przestrzegania wielu terminów, zarówno po stronie pracodawców, jak i pracowników. Polski Ład wprowadził wiele zmian w przepisach podatkowych, w tym tych, dotyczących właśnie terminów. Niektóre z nich zostały przedłużone. Co to dokładnie oznacza w praktyce? Warto wiedzieć, czego spodziewać się w najbliższych miesiącach.
Chcesz być na bieżąco ze zmianami w przepisach? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.
Druk PIT-11, który pracownik otrzymuje od pracodawcy. Zawiera on informację o uzyskanych przez siebie przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w całym poprzednim roku. To właśnie dzięki niemu możliwe jest złożenie zeznania podatkowego. Co ważne, zmiany w przepisach nie wpłynęły na terminy dotyczące PIT-11. Zgodnie z informacjami dostępnymi na podatki.gov.pl, pracodawcy są zobowiązani do przekazania PIT-11 elektronicznie do końca stycznia do urzędu skarbowego i do dotrzymania terminu 28 lutego dla przekazania informacji swojemu pracownikowi.
Największe zmiany dotyczą terminów składania PIT-28 i PIT-28S, o czym możemy przeczytać na stronie rządowej. Druki te składane są przez podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Dotychczas czas mieli oni na to czas jedynie do końca lutego, jednak od rozliczenia za 2022, PIT-28 i PIT-28S można składać do 30 kwietnia. Oznacza to ujednolicenie terminów obowiązujących dla wszystkich podstawowych form opodatkowania.
Roczne zeznanie podatkowe za 2022 można składać od 15 lutego do 2 maja 2023. Zazwyczaj obowiązującym terminem końcowym jest 30 kwietnia, jednak w 2023 data ta jest dniem wolnym od pracy, więc termin został wydłużony. Warto jednak nie czekać ze składaniem dokumentów na ostatnią chwilę.