6300 kilometrów pieszo przez góry Europy. Polka pierwszą kobietą na świecie, której się to udało

6300 kilometrów pieszo górami Europy, tę trasę przebyli Anna oraz Matuš. Ona zyskała miano pierwszej kobiety, a on został trzecim mężczyzną, którym udało się w jednym sezonie przemaszerować górami Europę. Podróż trwała 222 dni, a podejść w sumie zrobili aż 274 tysiące metrów.

Anna Liszewska wraz z mężem pokonała w sumie 6300 kilometrów. Od marca do grudnia 2022 roku przeszła przez 16 krajów. Wyczerpująca trasa prowadziła między innymi przez Alpy i Pireneje. Wyprawa zakończyła się z powodzeniem 6 grudnia 2022 roku w Hiszpanii. Przejście od Morza Czarnego po Atlantyk zajął im w sumie 222 dni.

Zobacz wideo Wybierasz się w góry? Bądź ostrożny i sprawdź, jak się przygotować

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Od Bułgarii po Hiszpanie. Pierwsza kobieta z takim osiągnięciem

Anna Liszowska jest pierwszą kobietą na świcie, natomiast jej mąż, Matúš Lašan, ukończył wyprawę jako trzeci mężczyzna w historii. Ich wyprawa rozpoczęła się od pasm górskich w Bułgarii, po czym przeszli przez Macedonię północną i Kosowo, kierując się w stronę Albanii. Kolejnym etapem była Słowenia i czerwony szlak Via Alpina. Kolejne weszli na Centralny Szlak Alpejski i z powrotem na Via Alpina, ale tym razem na zielony szlak prowadzący do Szwajcarii. Po wejściu na Masyw Centralny przeszli na Pireneje. Potem przyszedł czas na Góry Kantabryjskie w północnej Hiszpanii i Camino Frances. Wyprawę zakończyli na Cabo Fisterra.

Podróżne przygody. Historia z wyprawy

Para swoją wyprawę relacjonowała w mediach społecznościowych pod nazwą „Świat Okiem Piechura". Opisywali oni nie tylko swoje szlaki, ale również przygody, jakie ich spotkały takie jak burzowa aura, na którą natknęli się podczas marszu w Alpach. Na Masywie Centralnym, jak i na Bałkanach, zachwyciła ich hojność i gościnność miejscowych. Podczas części podróży w Górach Kantabryjskich zdziwili się, że byli prawie sami, czego kompletnym przeciwieństwem był szlak Camino Frances. Relację z podróży można przeczytać tutaj.

Podróż w liczbach. Statystyki wyprawy

Podróżnicy udostępnili na swoich portalach społecznościowych statystyki z podróży. W podsumowaniu widnieje całkowita suma podejść, która wynosiła 274 tysiące metrów, a najwięcej podejść jednego dnia to 3005 metrów. Podczas 222-dniowej wyprawy, spędzili, 195 maszerując. Najwyższy punkt na ich trasie wynosił 2971 metrów nad poziomem morza, był to szczyt Wildgart w Austrii. Nie zabrakło też humorystycznych statystyk jak ilość skarpet, zjedzonych batonów czy dni bez prysznica.

Więcej o: