Program Moja Woda 2023. Czy będzie nowy nabór? Te osoby otrzymają nawet 5 tys. zł dofinansowania

Program Moja Woda to forma dofinansowania lepszego wykorzystania wody opadowej przez gospodarstwa domowe. W poprzednich latach wnioskujący mogli zyskać nawet 5 tys. zł. Czy Program Moja Woda 2023 zostanie uruchomiony? Kto może składać wnioski i jakie są terminy?

Ryzyko wystąpienia kryzysu wodnego w Polsce jest duże. To właśnie dlatego na początku lipca 2022 został uruchomiony program Moja Woda, w ramach którego można było otrzymać do 5 tys. zł dotacji na przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaznaczało również, że ma się to dodatkowo przyczynić do promocji polskich przedsiębiorstw dostarczających zielone technologie.

Zobacz wideo Zielona transformacja w UE. "To inwestycje, które nam się zwrócą"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Program Moja Woda 2023 dla budynków jednorodzinnych. Jakie są warunki?

Jak dowiadujemy się na stronie rządowej, program Moja Woda ma na celu ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji przy budynkach jednorodzinnych. Uzyskana dotacja mogła zostać przeznaczona na zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji takich jak zbiorniki retencyjne czy elementy do wykorzystania zatrzymanej wody. Warunkiem przyznania dotacji była minimalna pojemność zbiornika lub zbiorników, określona na 2 m sześciennych. Minimalna kwalifikowana kwota z kolei wynosiła 2 tys. złotych. Dotacja nie mogła wynosić więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych instalacji wchodzących w skład przedsięwzięcia i nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie.

Program Moja Woda cieszył się dużym zainteresowaniem.  Sukces edycji w latach poprzednich

O sukcesie pierwszej edycji programu Ministerstwo informowało w listopadzie 2020. Złożonych zostało wówczas prawie 25 tys. wniosków, a na dotacje przeznaczono ponad 114 mln zł. Druga edycja programu, czyli Moja Woda 2.0, ruszyła 22 marca 2021. Wniosków tym razem wpłynęło 31 tys., a łączna kwota finansowania wyniosła 160 mln. Choć program Moja Woda zaplanowano na lata 2020-2024, kolejna edycja w 2022 nie wystartowała.

Program Moja Woda 2023. Co wiadomo o kolejnej edycji?

O plany dotyczące programu Moja Woda 2023 dowiadywała się redakcja z portalsamorzadowy.pl.

Ogłoszenie naboru planowane jest w bieżącym roku, ale ostateczna decyzja należy do zarządu NFOŚiGW

- poinformowała Ewelina Krajkowska

Trudno zatem obecnie o konkretne informacje, ale można liczyć na to, że program zostanie ponownie uruchomiony.

Więcej o: