Dopłata do prądu dla bloków mieszkalnych. Kiedy złożyć wniosek? Ci lokatorzy zaoszczędzą najwięcej

Program "Mój Prąd" to dopłata do prądu dla budynków indywidualnych. Już niebawem zostanie wprowadzone też podobne rozwiązanie na szerszą skalę. Prosument lokatorski to nowe dopłaty dla bloków mieszkalnych. Ile wynosi dofinansowanie i na co można je przeznaczyć? Wyjaśniamy.

Fotowoltaika jest rozwiązaniem zarówno ekologicznym, jak i ekonomicznym, ale z dodatkowego finansowania w Polsce dotychczas mogły korzystać jedynie osoby mieszkające w budynkach indywidualnych. Sytuacja ta wkrótce się zmieni. 28 grudnia 2022 Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało o wprowadzeniu prosumenta lokatorskiego. Program to dopłata do prądu i jest on skierowany do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Zobacz wideo Jak może wyglądać polska energetyka w przyszłości?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Prosument lokatorski: co to jest? Główne założenia programu

Wysokość pomocy otrzymanej w ramach programu, czyli Grant na OZE wyniesie 50% dofinansowania na instalację fotowoltaiki. Zgodnie z przytoczonym powyżej komunikatem, pieniądze te będzie można przeznaczyć na:

  • zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii;
  • modernizację instalacji odnawialnego źródła energii, w wyniku której zainstalowana moc instalacji wzrośnie o co najmniej 25%.
  • instalacje wspomagające – magazyny energii, pompy ciepła itp.

Wprowadzona zostanie również zmiana zasad rozliczania nadwyżek energii, aby umożliwić zwrot wartości całej przekazanej do sieci energii elektrycznej.

Dopłata do prądu dla bloków mieszkalnych. Oszczędności dla lokatorów wyniosą nawet 300 zł

Przykładowe wyliczenia resortu dotyczyły budynku z 64 mieszkaniami. Jeśli zostanie zamontowana w nim instalacja fotowoltaiczna, która produkuje do 30 MWh na rok, to pokryje ona zużycie prądu w częściach wspólnych i da zyski budynkowi około rzędu 19 600 zł rocznie. To z kolei oznacza oszczędności dla każdego mieszkańca tego bloku w wysokości około 300 złotych rocznie. Co więcej, według omawianych przewidywań, inwestycja powinna zwrócić się po upływie około 5 lat.

Nowe dopłaty dla bloków mieszkalnych. Kiedy i gdzie należy składać wniosek?

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 1 lutego 2023, czyli już za niecały miesiąc. Wnioski należy składać do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Więcej o: