200 złotych do emerytury, ale nie z ZUS. Składając wniosek pamiętaj o obecności świadków

200 złotych do emerytury co miesiąc i dożywotnio? Jest to możliwe, lecz tylko nieliczni mogą starać się kolejne świadczenie, które będzie wypłacane nie przez ZUS. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dodatkowe 200 złotych do emerytury? Potrzebni będą świadkowie.

Emeryci w Polsce mogą liczyć na dodatkowe pieniądze, które nie będą wypłacane przez ZUS. Jednak 200 złotych do emerytury będzie przekazywane osobom, które w przeszłości wyjątkowo przysłużyły się swojej społeczności i wykonywały konkretny zawód. Niestety na dodatek może liczyć tylko nieliczna grupa seniorów. Sprawdź komu i w jaki sposób będzie przyznawane dodatkowe świadczenie

Zobacz wideo Kiedy może nastąpić przełom ws. pieniędzy z KPO? Pytamy europosła Bielana

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Komu przysługuje 200 złotych do emerytury? Są jasno postawione warunki 

Od ubiegłego roku dodatkowe 200 złotych do świadczenia emerytalnego wypłacane jest seniorom, którzy służyli jako ochotnicy straży pożarnej lub ratownicy górscy. Warunkiem do otrzymania dodatku jest czynna służba, w przypadku mężczyzn przez 25 lat, a przypadku kobiet przez 20 lat, w: 

  • Ochotniczej Straży Pożarnej,
  • Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym,
  • Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

Pieniądze będą wypłacane jedynie osobom uprawnionym do pobierania emerytury. W Polsce przysługuje ona kobietom, które ukończyły 60 lat oraz mężczyznom, którzy ukończyli 65 lat. 

Kto wypłaca dodatkowe świadczenie? Tym razem to nie ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmuje się większością świadczeń emerytalnych, jednak po dodatkowe 200 złotych seniorzy muszą zgłosić się do Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Warto pamiętać, że to świadczenie również będzie podlegać corocznej waloryzacji

Gdzie złożyć wniosek o dodatkowe 200 złotych do emerytury? Potrzebny będzie świadek

W tym przypadku wniosek należy skierować do miejskiego lub powiatowego komendanta straży pożarnej. Podczas składania wniosku należy mieć przy sobie dokument oraz dane potwierdzające udział w akcjach ratunkowych. Niezbędne będzie również oświadczenie lub zeznanie świadków, którzy to potwierdzą. Warto wiedzieć, że pomoc w tych organizacjach nie musiała być ciągła, wystarczy, że senior raz w roku wziął udział w akcji ratunkowej. 

Więcej o: