Do kiedy trzeba wymienić prawo jazdy bezterminowe? Każdy kierowca będzie musiał to zrobić

Jesteśmy już w połowie stycznia 2023 roku, co oznacza, że termin wymiany bezterminowych praw jazdy się zbliża. Nowy rok oznacza, że termin obowiązkowej wymiany bezterminowych praw jazdy się przybliżył. Do kiedy będzie trwać wymiana prawa jazdy, 2023 wciąż zostawia nam jeszcze sporo czasu.

Od 19 stycznia 2013, każdy dokument upoważniający do prowadzenia pojazdów są wydawane z datą ważności. Minęła więc już dekada, od kiedy ostatni kierowca otrzymał prawo jazdy bez terminu ważności. Tego dnia zmieniła się długość użytkowania dokumentów, teraz może być ważny przez najdłużej 15 lat, przy zastrzeżeniu, że osoba, której jest wydawane jest w pełni zdrowa i nie posiada żadnych ograniczeń czy przeciwwskazań do kierowania pojazdami.

Zobacz wideo Wyprzedził radiowóz tuż przed pasami i stracił prawo jazdy. Uzbierał 29 punktów w 18 sekund

 Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jaki jest koszt? Wymiana prawa jazdy 2023

Na dzień dzisiejszy wymiana prawa jazdy to koszt 100 złoty i 50 groszy, z czego 50 groszy wynosi opłata ewidencyjna. Do wniosek, który będziemy składać w urzędzie musimy jeszcze dołączyć swoje aktualne zdjęcie. Jeżeli akurat nie mamy leżącej gdzieś fotografii, to musimy jeszcze doliczyć cenę zdjęcia. Jeśli przy wymianie dokumentu musimy przejść jeszcze badania lekarskie, to do listy wydatków, musimy doliczyć jeszcze badanie u lekarza, które kosztuje 200 złotych.

Do kiedy trzeba wymienić prawo jazdy bezterminowe? Jeszcze jest czas

Każdy kierowca, mający bezterminowe prawo jazdy będą musieli je wymienić. Ma to związek z wprowadzeniem nowego wzoru prawa jazdy. Ten obowiązek dotknie każdego, kto ma uprawnienia do kierowaniem pojazdów. Do kiedy będzie trzeba wymienić prawo jazdy? Kierowcy z dokumentem bez daty ważności uprawnień będą musieli się zgłosić do urzędu najwcześniej w 2028 roku. Najpóźniej takie prawo jazdy będzie można wymienić w 2033 roku. Nowe dokumenty wydawane są z 15-letnim okresem ważności, a to znaczy, że nikt nie będzie miał po 2033 roku bezterminowych praw jazdy.

Co będziemy potrzebować? Wniosek o prawo jazdy

  • Wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy, dostępny w urzędzie.
  • Aktualną fotografię o wymiarach 35x45 mm.
  • Kopia obecnego prawa jazdy.
  • Potwierdzenie zapłaty za wydanie nowego prawa jazdy (potwierdzenie wpłaty stacjonarnej lub przelewu).
  • Oświadczenie o zapoznaniu z treścią art. 233 kk.
  • Oświadczenie złożone w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami.
  • Dowód osobisty (może się przydać do wglądu).
Więcej o: