Dlaczego pąki storczyków usychają? Podpowiemy, jak radzić sobie z problemem. Będzie rosnąć jak szalony

Dlaczego pąki storczyków usychają? To jedne z popularniejszych roślin doniczkowych. Ponadto należą także do grupy kwiatów, która doskonale nadaje się dla nowicjuszy. Mają jednak czasami problemy. Może się zdarzyć, że pąki storczyka usychają. Podpowiemy ci, co zrobić w takiej sytuacji.

Storczyki to wspaniała ozdoba, której pragnie wiele osób. Potrafią doskonale komponować się z wnętrzem, a ponadto nie mają wygórowanych wymagań. Jednak nawet mimo najlepszej opieki, mogą zdarzyć się problemy w uprawie. Jednym z nich jest usychanie pąków storczyka. Podpowiemy ci, co można zrobić w takiej sytuacji.

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Dlaczego pąki storczyków usychają? Przyczyn może być kilka

Niestety mimo najlepszej opieki, czasem zdarza się, że pąki storczyka usychają, jeszcze zanim wypuszczą pierwsze kwiaty. Powodów tego zjawiska może być kilka:

  • Przenoszenie storczyka ze sklepu: Kiedy przenosisz kwiat ze sklepu, do swojego domu, może on doznać szoku termicznego. Jeśli ma on wtedy pąki, najczęściej ulegną one wysuszeniu, 
  • Niska temperatura: Przeciągi lub zbyt niska temperatura, również sprawiają, że pąki storczyka będą usychać, 
  • Podlewanie: Zbyt wilgotne podłoże może sprawić, że pąki kwiatowe storczyków uschną i nie będą się prawidłowo rozwijać,
  • Zmiany położenia: Storczyki są wrażliwe na wszelkie przenoszenie. Zmiana kąta, pod jakim pada na nie światło, może wywołać usychanie pąków kwiatowych. 

Co zrobić, kiedy pąki storczyka usychają? Spróbuj uratować roślinę czosnkiem

Najważniejsze to odpowiednio zadbać o storczyk. Dzięki temu jego pąki na pewno nie uschną. Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza. Pamiętaj, aby storczyk nie stał w przeciągu. Jeśli jednak widzisz, że z pąkami storczyka zaczyna dziać się coś złego, zastosuj wywar z czosnku

  1. Przygotuj czosnek i wodę
  2. Trzy ząbki zalej wodą i zostaw na około 48 godzin, 
  3. Wyciągnij czosnek, a następnie jeszcze raz rozcieńcz wywar wodą w proporcji pół na pół, 
  4. W ostatnim korku wlej miksturę do ziemi storczyka. 

Tak przygotowany nawóz można stosować regularnie średnio raz w miesiącu. Dzięki niemu możesz też próbować ratować roślinę. 

Więcej o: