Nie wyrzucaj spleśniałych warzyw i owoców. Nie trzeba marnować jedzenia. Możesz dać im drugie życie

Nie wyrzucaj spleśniałych warzyw i owoców. Oczywiście nie należy ich też jeść. Możesz jednak dać im drugie życie. Dzięki idei "zero waste" nawet na pozór nieprzydatne do spożycia jedzenie można użyć w zupełnie inny sposób. Dowiedz się, co warto zrobić ze spleśniałymi warzywami i owocami.

Idea "zero waste" staje się ostatnio coraz bardziej popularna. Dzięki niej warzywa i owoce, które są już stare i spleśniałe, mogą dostać zupełnie nowe życie. Jeśli chcesz uratować zepsute jedzenie, podpowiemy ci, co można z tym zrobić. 

Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Less waste w kuchni. Zamiast wyrzucać - wykorzystaj skórki od owoców w nietypowy sposób

Nie wyrzucaj spleśniałych warzyw. Możesz dać im nowe życie

Czasami zdarza się, że zapomina się o jedzeniu. Czasem niektóre warzywa można przeoczyć, kiedy ma się pełną lodówkę. Nie warto jednak się ich pozbywać. Oczywiście należy pamiętać, że spleśniałego jedzenia nie należy jeść. Można jednak podarować mu drugie życie. Jeśli zepsują ci się warzywa, możesz je zasiać w ziemi. Nie dość, że nie będziesz dzięki temu marnować jedzenia, to w dodatku po czasie będziesz cieszyć się warzywami, które samodzielnie wyhodujesz.

Nie wyrzucaj spleśniałych warzyw. Jak zasadzić warzywa? 

  1. Wydłub nasionka ze spleśniałego warzywa,
  2. Następnie włóż je do wilgotnej ziemi,
  3. Pamiętaj, aby regularnie podlewać warzywo i zapewnić mu dużo światła i ciepła, 
  4. Przeczytaj, jakie dokładnie wymagania ma warzywo, które posadziłeś. 

Dzięki temu za jakiś czas będziesz cieszyć się własnymi warzywami. Nie wyrzucaj więc więcej spleśniałego jedzenia. Stare owoce również można wykorzystać. 

Nie wyrzucaj starych owoców. Zrób z nich nawóz dla swoich roślin

Ze starych owoców możesz zrobić kompost, a z niektórych nawet nawozy dla roślin doniczkowych. Doskonałym przykładem są banany. Z ich skórek można zrobić świetny nawóz. Niektórzy twierdzą nawet, że podobnie zadziała pomarańczy. Zamiast używać bananów, użyj skórki cytrusa. Dzięki temu twoje owoce zyskają nowe życie. Oczywiście możesz je również zasadzić podobnie jak warzywa.

Więcej o: