Storczyk to egzotyczna roślina, która często pojawia się w naszych domach, mieszkaniach oraz biurach. Orchidea swoimi eleganckimi i kolorowymi kwiatami ożywi każdą przestrzeń. Co zrobić, aby pięknie kwitła? Wyjaśnimy!
Więcej podobnych artykułów można znaleźć na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Storczyki należy przypinać, kiedy zrzuci kwiaty oraz liście. O tym, że roślina rozpoczyna swój stan wegetacji, informują nas przesuszone brązowe pędy. Choć w tym momencie storczyk nie jest zbyt okazały, to przycinanie może przyspieszyć jego kwitnienie. Do tego najlepiej użyć ostrych nożyczek lub sekatora. Zanim weźmiesz się do pracy, zdezynfekuj narzędzia, aby nie skazić storczyka.
Storczyki przycina się, kiedy już wszystkie kwiaty opadną. Gdzie możemy go przyciąć? Okazuje się, że w kilku miejscach. Jedno z nich znajduje się tuż pod uschniętym kwiatem, w tym miejscu łodyga jest jeszcze zielona. Drugie miejsce znajduje się nad trzecim oczkiem, licząc od korzeni. Można obciąć także całą łodygę, w sytuacji, gdy pęd zasuszy się w całości.
Storczyki to rośliny, które najlepiej czują się w miejscach, gdzie mają wiele światła. Dlatego doskonałym stanowiskiem dla nich jest parapet. Co warto wiedzieć o storczykach? Nie lubi przeciągów oraz zimna. Najlepiej rozwija się w pomieszczeniach, gdzie panuje temperatura około 20 stopni. Tak, jak inne rośliny, storczyk potrzebuje wody jednak, zamiast go podlewać, należy przygotować mu kąpiel. Doniczkę z kwiatem należy wstawić do przegotowanej i ostudzonej wody na pół godziny. Innym sposobem jest wstawienie storczyka pod prysznic i obycie go woda.